کد خبر: 3812528
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ ترابی‌زاده، طراح سجاده کودک، گفت: در بین اطرافیان و بستگان کودکانی را می‌دیدم که بی‌اشتیاق و بدون حوصله نماز می‌خوانند. چهره‌شان را که می‌دیدم فکر می‌کردم چیزی باید برای آنها جذاب شود تا با شوق بیشتری نماز بخوانند و آن موقع ایده سجاده کودک شکل گرفت.

ترابی‌زاده

یکی از غرفه‌های نمایشگاه قرآن و عترت امسال اهواز غرفه‌ای رنگارنگ و شاد به نام «تربچه کوچولو» است که مخاطبان و بازدیدکنندگان اصلی آن کودکان و خانواده‌های آنان هستند.
«تربچه کوچولو» عنوان نخستین طراح و ارائه‌کننده سجاده‌های نماز کودک در استان است که در سیزدهمین نمایشگاه قرآن امسال برای نخستین بار به ارائه محصولات نماز ویژه کودک پرداخته است. متن زیر گفت‌وگوی ایکنای خوزستان با طراح این محصول مذهبی است.

خانم ترابی‌زاده، طراح سجاده کودک، در گفت‌وگو با ایکنا خوزستان، درباره آغاز شکل‌گیری این ایده گفت: مربی قرآن کودک هستم. اوایل مربی خلاقیت بودم و تلاش می‌کردم خلاقیت را با محوریت قرآن و آموزش مفاهیم دینی به کودکان یاد بدهم.

بی‌اشتیاقی کودکان
در همین غرفه هم در کنار عرضه و فروش سجاده‌های کودک، آیات موضوعی قرآن کریم را در قالب نقاشی با بچه‌ها کار می‌کنم.

زمانی که مربی بودم برای پسربچه‌ها و دختربچه‌های دبستانی آموزش نماز داشتیم؛ در این آموزش‌ها، تمام دغدغه ما این بود که کودک یاد بگیرد نماز صحیح بخواند. شیطنت‌هایی که مخصوصاً از پسر بچه‌ها سر می‌زد، کمی این کار را دشوار می‌کرد. می‌‌دیدم که بعضی‌ بچه‌ها در مسجد ارکان نماز را درست انجام نمی‌دهند. وظیفه‌ام به عنوان یک مربی این بود که آنچه درست است از ابتدا به آنها یاد دهم.

در بین اطرافیان و بستگان، بچه‌ها را می‌دیدم که بی‌اشتیاق و بدون حوصله نماز می‌خوانند، چهره‌شان را که می‌دیدم فکر می‌کردم  چیزی باید برای آنها جذاب شود تا با شوق بیشتری نماز بخوانند.

حمایت‌های همسرم
ایده سجاده‌ها با حمایت‌ همسرم به این مرحله رسید. به دنبال این بودم که بچه‌ها با اشتیاق به سمت نماز بروند، فکر می‌کنم الان به این هدف رسیده‌ام و بازخوردی که از مشتریانم می‌بینم همین را نشان می‌دهد. برخی خانواده‌ها می‌گویند از وقتی سجاده را خریده‌اند، کودکشان نماز اول وقت می‌خواند.

یک سال است که این سجاده‌ها برای کودکان طراحی می‌شود. از سال 96 این دغدغه را داشتیم که کاری انجام دهم، به دنبال چیزی بودم که بتواند به بهترین نحو هدفم را تأمین کند. از سال 97 با حمایت همسرم توانستم ایده خود را اجرا کنم. اوایل ایده‌ام را روی پارچه و نمد اجرا می‌کردم؛ اما فکر کردم باید کار بهتری بتوانم به بازار عرضه کنم. پارچه‌های مختلف را بررسی می‌کردم؛ اما طراحی پارچه‌ها چندان با آنچه در نظر داشتم همخوانی نداشت، با توجه به اینکه رشته‌ام گرافیک است، تصمیم گرفتم طراحی سجاده را انجام دهم. در حال حاضر 21 طراحی مختلف برای سجاده کودک انجام داده‌ام، پارچه مناسبی برای چاپ طراحی پیدا کردم که ماندگار و قابل شست‌وشوست.

ترابی‌زاده

صفر تا صد کار
در حال حاضر آثار عرضه شده در نمایشگاه تولید دوم من است. صفر تا صد کار را خودم انجام می‌دهم. بعد از چاپ، برش سجاده‌ها و دوخت ریشه‌ها را انجام می‌دهم. قبله‌نمای کوچکی هم برای نصب در اتاق کودک در کنار سجاده طراحی شده است. تسبیح‌های کودک نیز در کنار این سجاده وجود دارد که مهره‌های آن را طوری انتخاب کرده‌ام که کودک از تسبیح لذت ببرد. من مشتری چهارساله هم دارم و این ذوق و شوق بچه‌ها برایم لذت‌بخش است.

این کار به نام بسته نماز «تربچه کوچولو» در قالب یک بسته به مشتری ارائه می‌شود و همه آنچه سجاده باید داشته باشد شامل  قبله‌نمای پارچه‌ای (برای نصب در اتاق کودک)، تسبیح، عطر و کیف پارچه‌ای را در اختیار کودک قرار می‌گیرد.

ترابی‌زاده

مشابه این کار را در کشور ندیده‌ام؛ اما در برخی سایت‌های خارجی کشورهای اهل سنت سجاده‌های ویژه کودک دیدم که طراحی آنها با این کار فرق دارد.

دوندگی کردم اما به جایی نرسیدم
خیلی برای ثبت این کار به عنوان یک کار نو، دوندگی کردم اما به جایی نرسیدم، طوری که خسته شدم و از خیر آن گذشتم. همین که خدا می‌بیند کافی است. بیشتر از مسئولان تعریف و تمجید شنیدم. اگر این کار حمایت شود می‌توانم آن را گسترش دهم. سجاده کودک، یکی از ایده‌های محصولات «تربچه کوچولو» است و ایده‌های دیگری هم با محوریت نماز و معارف دینی وجود دارد که در صورت وجود سرمایه می‌توانم آنها را اجرا کنم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: