کد خبر: 3813151
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۳
گروه فرهنگی ــ علی‌اکبر قناد، هنرمند «کالیگرافی» یا همان نقاشی‌خط از ابراز ارداتش به قرآن در قالب هنر می‌گوید: همینکه تا الان توانسته‌ام هنرم را ادامه دهم، طرح بزنم و به درآمد آن محتاج نباشم، همین‌که توانسته‌ام نوع دیگری از زیبایی آیات و روایات را به تصویر بکشم خدا را شاکرم. قرآن خودش سراسر زیبایی است، من چه کاره‌ام!

قناد

ارادت به ساحت قرآن کریم و ائمه اطهار(ع) به شکل و زبان‌های مختلف خود را بروز و ظهور می‌دهد؛ هرکس به نوع و نحوی می‌خواهد در دنیای خاکی با چنگ‌زدن به معنویت خود را به منبع آرامش الهی متصل کند؛ یکی با هنر، یکی با اعمال خیر و ...
شهرستان شوشتر که در دامنه رشته‌ کوه‌های زاگرس واقع شده و به پایتخت سازه‌های آبی جهان معروف است، هنرمندانی را در دل خود پرورش داده که درونشان ارادتی با خود به همراه دارند که از نوع ارادت خالصانه هنر به ساحت مقدس قرآن کریم و اهل‌بیت‌(ع) است.

علی‌اکبر قناد، هنرمندی است که از دهه 60 در عرصه هنر «کالیگرافی» یا همان نقاشی‌خط فعالیت دارد.

متن زیر گفت‌وگوی خبرنگار ایکنا خوزستان، با این هنرمند دینی است.

هنر ذوقی و خدادادی 
وی درباره هنری که به آن مشغول است، گفت: این آثار ذوقی طراحی شده‌اند، من هیچ دوره و آموزشی ندیدم. خودم با اشکال هندسی کم‌کم شروع کردم به طراحی‌های پیچیده. بعدها که دستم پرتر شد و در این کار به جایگاه خوبی رسیدم خواستم دوره‌های آموزش تکمیلی‌اش را بگذرانم اما هرچه جستجو کردم جایی را برای یادگیری پیدا نکردم. 

طرح‌هایم را از آیات قرآن کریم، اسماءالحسنی، ادعیه و زیارات انتخاب می‌کنم؛ این هم نیست که طرح‌هایم را فقط به زبان عربی یا فارسی بنویسم، صلوات به زبان انگلیسی هم طراحی کردم.

از سال 63 شروع به کار کردم؛ اوایل طرح‌هایم را فقط روی کاغذ A4 می‌کشیدم اما الان علاوه بر کاغذ، آثارم را روی بوم و شاسی هم پیاده می‌کنم. این کار ابزار خاصی لازم ندارد؛ مداد، خودکار، خط‌کش، گونیا، نقاله داشته باشی می‌توانی طرح‌ها را پیاده کنی. اوایل نقاشی می‌کشیدم، بعدها کم کم فهمیدم که این کار را هم می‌توانم انجام دهم، الان دیگر نقاشی نمی‌کشم و همه وقتم صرف این کار می‌شود. 

هرکسی که بیاید و ببیند آن را می‌پذیرد
معتقدم چون در طراحی این آثار از آیات قرآن و ادعیه استفاده می‌کنم هرکسی که بیاید و ببیند آن را می‌پذیرد چون در ارتباط با اعتقاد افراد است و بر روح و روان اشخاص تأثیر دارد؛ حتی موردی بود که یک خانم آمریکایی که حتی فارسی هم بلد نبود، از کارهای من شنیده بود و برای دیدن کارهایم آمد؛ این است که می‌گویم این کارها با فطرت آدم‌ها در ارتباط است و بر آن تأثیر می‌گذارد؛ منظورم این است که این آثار در ارتباط با عقاید مردم است که همه تشنه آن هستند چون اسامی خدا و کلام خدا است.

ارادت به قرآن کریم با هنری خدادادی

طرح‌های آثار واقعاً هنری است و هرکسی نمی‌تواند آنها را بخواند، خیلی‌ها می‌آیند و از من می‌خواهند که اثر روی تابلو را برایشان بخوانم. قبلاً زیر طرح، آیه یا روایت طراحی شده را می‌نوشتم اما الان دیگر نمی‌نویسم، چالش این هنر به این است که مردم تلاش کنند تا بتوانند،‌ آن را بخوانند.

طراحی آیات قرآن و ادعیه 
این را هم بگویم هر چه آیات و روایات و ادعیه کلماتشان کوچک‌تر باشد، نوشتنش سریع‌تر صورت می‌گیرد؛ تا حالا فرازهایی و واژگانی از اسماء‌الله، دعای کمیل، دعای آل‌یاسین، زیارت عاشورا را انتخاب کرده و طرح زده‌ام، به طور کلی هر چه که با خداوند ارتباط داشته باشد را انتخاب و طراحی می‌کنم.

ارادت به قرآن کریم با هنری خدادادی

من هیچ‌وقت از این طریق امرارمعاش نکرده‌ام، شغلم چیز دیگری است، در شوشتر کفش فروشی دارم اما اینقدر طرح زده‌ام و نوشته‌ام که  که حسابش از دستم رفته است. حالا دیگر اینقدر دستم پر شده و سوار کار شده‌ام که دیگر نیازی به ابزار هندسی ندارم و با هر ابزار دیگری می‌توانم طرح بزنم.

هر جا می‌روم مسیری برایم باز می‌شود
هر جا می‌روم مسیری برایم باز می‌شود که فکرش را نمی‌کردم؛ می‌دانم که همه این اتفاقات خوشایند غیرعادی برای برکت این کار است؛ من در سه روز منتهی به تاسوعا و عاشورا سقاخانه دارم که در آنجا شیر، چای، قهوه، آب، حلوا و خرما میان عزاداران حسینی توزیع می‌شود؛ بارها شده که دقیقه نود، وسیله‌ای نداشته‌ام یا کارم گره خورده و شرایط برای راه افتادن کار سقاخانه مهیا نبوده، که نمی‌دانم از کجا یک نفر پیدایش می‌شود، می‌آید و کارم را راه می‌اندازد؛ معتقدم که خدا خودش از بالا کارها را درست می‌کند.

ارادت به قرآن کریم با هنری خدادادی

ابراز ارادت در قالب هنر خدادادی
همینکه تا الان توانسته‌ام هنرم را ادامه دهم، طرح بزنم و به درآمد آن محتاج نباشم، همین‌که توانسته‌ام نوع دیگری از زیبایی آیات و روایات را به تصویر بکشم خداراشاکرم. قرآن خودش سراسر زیبایی است، من چه کاره‌ام! همین‌که توانسته‌ام بدون هیچ آموزشی این کار را سال‌های سال ادامه دهم یعنی توفیق، یعنی اینکه من باید خوشحال باشم از این عنایت خداوند. مگر چند نفر اینگونه می‌توانند ارادتشان را در قالب هنر خدادادی ابراز کنند؟ خدارا شکر. 

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: