کد خبر: 3786749
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۳
گروه اجتماعی ـ آیت‌الله حیدری خطاب به دانش‌آموزان گفت: بدانید که شما نه تنها رسالت بزرگ ساختن ایران اسلامی را بر دوش دارید؛ بلکه رسالت انقلاب و تحول در دنیا را نیز باید بر دوش خود احساس کنید. شما تنها در ایران نیستید، همه دنیا نگاه‌شان به شما است.

دانش‌آموزان رسالت انقلاب و تحول در دنیا را بر دوش خود احساس کنند

به گزارش ایکنا از خوزستان، مراسم نمادین استانی نواختن زنگ انقلاب هم‌زمان با چهلمین سالروز ورود امام خمينی(ره) به کشور امروز  13بهمن‌ماه، با حضور مسئولان استان در دبیرستان هیات امنایی ستایش اهواز برگزار شد.

آیت‌الله محسن حیدری نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در این مراسم گفت: در دوران دفاع مقدس دانش‌آموزان زیادی به جبهه‌ها رفتند و نوجوانان و جوانان ما قله‌های مختلف علمی، دانش هسته‌ای، نانو، پزشکی و رشته‌های مختلف دیگر را فتح کرده‌اند، به طوری که دنیا اعتراف کرده است که شتاب رشد علمی جوانان ما 11 برابر شتاب رشد جوانان سایر کشورها است.

وی افزود: جوانان ما در زمینه‌های مختلف سیاسی اجتماعی رشد کرده‌اند و در زمینه‌های جهانی الگو شده‌اند. در بیداری اسلامی، جوانان مصر به تأسی از جوانان ایرانی، طاغوت مصر را به زیر کشیدند. در تونس، یمن، مغرب، عراق، سوریه، لبنان و... جوانان به تأسی از جوانان ایرانی، حماسه‌ها آفریدند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: اوایل حضور داعش در عراق، جوانان عراقی را در یکی از پایگاه‌های خوزستان آموزش می‌دادند. وقتی در جمع آنان سخنرانی کردم، صحبت‌های آن‌ها من را به یاد جوانان‌مان در طول انقلاب می‌انداخت. شما در آستانه دهه پنجم انقلاب هستید. شما نسل سوم یا چهارم انقلاب اسلامی هستید. با روحیه‌ای که در شما وجود دارد، امید داریم راهی را که جوانان در سال 57 به رهبری امام خمینی(ره) آغاز کرده‌اند که راه تحول عمیق و گسترده بود، در همه زمینه‌ها ادامه دهید.

حیدری خاطرنشان‌کرد: دستاوردها و نعمت‌های انقلاب آنقدر فراوان است که نمی‌توانیم آن‌ها را شمارش کنیم. یکی از دستاوردهای انقلاب شکوفایی استعدادهای جوانان به‌خصوص دختران است. دختران پیش از انقلاب به‌ویژه در مناطق روستایی و عشایر بسیار محروم بودند اما امروز می‌بینیم که گوی سبقت را از پسران ربوده‌اند. در هیچ جای دنیا این فضای معطر به ایمان، علم و دانش مهیا نیست، مگر در ایران اسلامی.

وی افزود: بدانید که شما نه تنها رسالت بزرگ ساختن ایران اسلامی را بر دوش دارید؛ بلکه رسالت انقلاب و تحول در دنیا را نیز باید بر دوش خود احساس کنید. شما تنها در ایران نیستید، همه دنیا نگاه‌شان به شما است. این پرچم سه رنگ ایران اسلامی نماد اسلام، الله، معرفت و ملت خداجوی ایران است. این پرچم نماد عزت و کرامت است و همه ما باید زیر این پرچم بایستیم و با افتخار آن را به اهتزاز در بیاوریم.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه الگوی شما باید حضرت زینب(س) و حضرت فاطمه (س) باشد، افزود: برخی می‌گویند حضرت فاطمه در قرن شش زندگی می‌کرد و ما در قرن 21 زندگی می‌کنیم، چگونه باید از او الگو بگیریم؟ ارزش‌های زندگی دو دسته‌اند؛ برخی از ارزش‌ها متغیر هستند و برخی ثابت. ارزش‌های متغیر مانند معماری ساختمان، برق و اینترنت و... هستند و ارزش‌های ثابت به انسانیت بستگی دارند.حیدری ادامه داد: به طور مثال قوه ایثارگری، شجاعت، معرفت، عدم تعدی به حقوق دیگران و... ارزش‌های ثابت هستند و بد و خوب بودن این ارزش‌ها تغییرپذیر نیست. ارزش‌های الهی بر اساس فطرت انسانی گذاشته می‌شوند و در فطرت الهی نیز تغییری به وجود نمی‌آید. مقصود از الگو بودن حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س)، الگو بودن آن‌ها در این موارد است. حضرت زهرا(س) نه تنها الگوی زنان، بلکه الگوی مردان نیز هست.

وی گفت: شما حامل رسالت بزرگ انقلاب هستید. هم خودتان و هم محیط پیرامون را متحول کنید. این رسالت و بوی خوش را به سراسر زمین برسانید. این رسالت بزرگ جز با دانش‌آموزی، آموختن علم، معرفت و پرورش جسم و جان، دل و مغز و روان، میسر نیست. این تحول باید در بعد انسانی شما تحقق پیدا کند، در غیر این صورت محقق نمی‌شود.

محمد تقی‌زاده مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در این مراسم ضمن تبریک دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره امام(ره) و همه کسانی که در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس نقش داشتند، اظهار کرد: دانش‌آموزان ما، هم در پیروزی انقلاب اسلامی، هم در دفاع مقدس و هم در موفقیت‌های علمی و آموزشی خیلی خوبی که در طول این چهار دهه به واسطه نوجوانان و جوانان این سرزمین در سطح ملی و بین‌المللی بدست آورده‌ایم، به خوبی توانستند نقش‌آفرینی کنند.

وی در ادامه اعلام کرد: به زودی پنج هزار نفر در تمام رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش از بین جوانان تحصیلکرده استان جذب خواهیم کرد.

همچنین سید جاسم موسوی‌اصل مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک اهواز در این مراسم ضمن تبریک چهلمین سالگرد انقلاب و تسلیت ایام فاطمیه اظهار کرد: اهمیت شما و ضرورت وجود شما دانش‌آموزان در جامعه آنقدر مهم است که امام(ره) در خصوص شما فرمودند که تمام برنامه‌های استکبار برای اینکه کاری کنند که نقش شما را کمرنگ کنند و شما را به نسلی تبدیل کنند که مسئولیت‌پذیر نباشید، به جایی نرسیده است. رهبری آنقدر در این زمینه آگاه بودند و وظیفه خود را به خوبی انجام دادند که شما دانش‌آموزان در مقابل جهانیان توانستید نقش موثری داشته باشید.

وی افزود: وظیفه رژیم سابق به این سمت کشیده شده بود که نسل جدید نسلی باشد که بار علمی و مسئولیت‌پذیری نداشته باشد. درخصوص آمار بی‌سوادی گزارشی در سال 55 و در سال 90 منتشر شد، اگر این دو آمار را با یکدیگر مقایسه کنید مشخص می‌شود که انقلاب اسلامی در چه زمینه‌هایی و به چه صورتی حرکت کرده است.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک اهواز گفت: در سال 55، درصد باسوادی مردم ایران 44 درصد بود اما در حال حاضر این آمار بالای 90 درصد است. در گذشته در جامعه علمی و تولید علم، در جمع 142 کشور اسم کشور ما نبود؛ اما بعد از انقلاب مردم ایران و دانشمندان ایران، کشور را در رتبه 17 قرار دادند. با مطالعه و تحقیق، می‌توانید از دستاوردهای انقلاب اطلاع پیدا کرده و نسل امروزی را با نسل گذشته مقایسه کنید.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: