کد خبر: 3851291
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۳
دغاغله:
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ داور چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن با بیان اینکه بُعد رسانه‌ای بودن مسابقات و شیوه سنتی آن هر کدام باید سر جای خود باقی بماند، گفت: نقطه قوت این دوره از مسابقات عدالت‌محوری در داوری بود که توجه به اعتراضات شرکت‌کنندگان و ریز‌ شدن نمرات و قانع کردن آنها را دربرمی‌گیرد.

ایجاد تعادل میان رسانه‌ای بودن و شیوه سنتی مسابقات قرآن/ شفافیت در داوری

مهدی دغاغله، داور بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با ایکنا از خوزستان، درباره چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، با تأکید بر برگزاری خوب این دوره از مسابقات، اظهار کرد: عوامل اجرایی سعی کردند برگزاری مسابقات به نحواحسن پیش رود و مشخص است که همه تلاش‌ها در راستای بهبود مسابقات قرآن است.

وی با بیان اینکه بُعد رسانه‌ای بودن مسابقات و شیوه سنتی آن، هر کدام باید سر جای خود باقی بماند، افزود: موضوع رسانه‌ای شدن مسابقات در مرحله مقدماتی به میزبانی قم پررنگ‌تر بود؛ همان گونه که روبروی شرکت‌کننده 20 داور نشسته‌ و باعث استرس او می‌شدند و فضای تاریک محل برگزاری مسابقات از جمله این ویژگی‌ها بود، با صحبت‌هایی که هیئت داوران داشتند، این مسئله در مرحله نهایی در اصفهان ساختار بهتری گرفت، چون محل حضور داوران از محل حضور شرکت‌کنندگان جدا بود.

دغاغله گفت: موضوع رسانه‌ای شدن مسابقات به شکل برنامه تولیدی تلویزیونی با یک مجری و کات دادن‌های کارگردان و از نو برنامه را ضبط کردن، مناسب مسابقات نیست و نباید در مسابقات رسمی این اتفاق بیفتد اما پخش زنده تلویزیونی مشکلی ندارد.

تشخیص بهترین کار ساده‌ای نبود

داور بین‌المللی قرآن با اشاره به سطح قاریان شرکت‌کننده در مسابقات سراسری قرآن، بیان کرد: رقابت‌ها واقعاً سخت بود و تشخیص بهترین بین شرکت‌کنندگان کار ساده‌ای نبود. در بخش‌های مختلف قرائت مثل لحن قاریان بسیار به یکدیگر نزدیک هستند. مسابقات فیلتری قوی برای شرکت‌کنندگان به شمار می‌آید و همه بخش‌های مختلف داوری، نشانه‌ای از بالا رفتن سطح مسابقات است چون قاریان با توجه به نزدیکی سطحشان در فینال به یکدیگر هر چه بالاتر روند باید چیز متفاوتی برای عرضه داشته باشند. به همین دلیل هرچه سطح آنها به هم نزدیک‌تر می‌شود شرایط سخت‌گیرانه خواهد شد. 

وی ادامه داد: در قسمت تلاوت‌های نفس‌گیر استقامتی، بعضی‌ از قاریان  صوت و لحن خیلی خوبی دارند اما بعد از 10 دقیقه دیگر نمی‌توانند ادامه دهند و نفس کم می‌آورند؛ قاری که در تلاوت مجلسی می‌خواند و دعوت به مسابقات می‌شود باید توانمندی‌هایی غیر از همه داشته باشد؛ همه این بخش‌های آیین‌نامه‌ای مسابقات برای تفاضل است و موضوع خوبی محسوب می‌شود.

دغاغله بیان کرد: آنچه من دنبالش بودم، ادغام بخش‌های داوری با هم به منظور سریعتر شدن داوری بود؛ هر چه بخش‌ها ریزتر شوند داوری سخت‌تر می‌شود. وقتی بخش‌های داوری زیاد باشد، داور حتی فرصت نمی‌کند، تلاوت قاری را بشنود؛ همه این تغییرات در همین راستاست.

عدالت‌محوری؛ نقطه قوت مسابقات

داور چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن، نقطه قوت این دوره را عدالت‌محوری دانست و توضیح داد:‌ توجه به اعتراضات شرکت‌کنندگان و ریز‌شدن نمرات و قانع کردن آنها یکی از امتیازات این دوره از مسابقات بود. قبلاً اگر امتیاز از شرکت‌کننده کم می‌شد، دلیلش را نمی‌دانست و اصلاً توجهی هم به آن نمی‌شد. اما الان شرکت‌کنندگان حق اعتراض دارند؛ بدین ترتیب که هیئتی اعتراض شرکت‌کننده را بررسی می‌کند. اگر اعتراض وارد بود، به دست داور می‌رسد. داور نظرش را می‌نویسد اگر نظرش در مورد عدم تغییر نمره ثابت باشد، شخص حضوری نزد داور می‌آید، تلاوتش دوباره پخش می‌شود و با او می‌تواند گفت‌وگو کند تا قانع شود؛ این اقدام جدید در مسابقات نشان‌دهنده شفافیت داوری است.

وی گفت: آمدن آقای دولتی به بنیاد مسابقات قرآن را تبریک می‌گویم. وی آدم خوش‌فکر و دقیقی است و می‌تواند مدیریت خوبی داشته باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: