کد خبر: 4005300
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴
نماینده ولی فقیه در خوزستان بیان کرد: غیبت و ظهور هر دو به عنوان مقدرات سرنوشت انسان است؛ وقتی رفتار انسان تغییر می‌کند مقدرات انسان هم تغییر می‌کند. یعنی ظهور و غیبت مقدر انسان و تابع «مَا بِأَنْفُسِهِمْ» است که چه مقدار رفتارهای ما مطابق با شکر نعمات خداوندی است.

موسوی فرد

به گزارش ایکنا از خوزستان، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمد نبی موسوی فرد، نماینده ولی فقیه در خوزستان در همایش بین‌المللی «مهدویت، فرصت‌ها و چالش‌ها» که امروز شنبه ۲۴ مهرماه در اهواز برگزار شد،‌ ضمن تبریک آغاز امامت امام عصر(عج)، با اشاره به آیه «إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ» (رعد، 11)، گفت: این آیه به دو شیوه در قرآن کریم و در سوره انفال و سوره رعد تکرار شده است که در سوره انفال این چنین آمده است. « ذَلِكَ بِأَنَّ اللَّهَ لَمْ يَكُ مُغَيِّرًا نِعْمَةً أَنْعَمَهَا عَلَى قَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ» (انفال، 53). در هر دو آیه «مَا بِقَوْمٍ» و «مَا بِأَنْفُسِهِمْ» تکرار شده است.

وی با تأکید بر شاکر بودن و کافر بودن نسبت به نعمات الهی، گفت: «مَا بِقَوْمٍ» مقدرات و سرنوشت ما است و «مَا بِأَنْفُسِهِمْ» اخلاق و رفتار ما است. مادامی که اخلاق و رفتار انسان مطابق شاکریت نسبت به نعمات الهی است خداوند نعمت خود را تغییر نخواهد داد.

موسوی‌فرد افزود: شاید ما غریب‌تر و مظلوم‌تر از امام حسن عسکری(ع) نداشته باشیم و با بیان یک روایت این موضوع را ثابت می‌کنم؛ تعدادی بی‌بصیرت که نمی‌توان اسم آنها را شیعه گذاشت مبلغی را خدمت امام عسکری فرستادند و جمله‌ای را که برای همیشه تاریخ جز درد چیزی نخواهد بود، را به ایشان گفتند. آنها به امام گفتند یابن رسول الله این مبلغ را کجا هزینه می‌کنید؟ پس از آن بود که حضرت پرده‌ای کشیده و آنها از دیدار ایشان محروم شدند. اینجاست که وقتی رفتار تغییر می‌کند نعمت هم تغییر می‌کند. پس از اینکه وجود مقدس امام عصر(عج) آمد نه تنها از چهره امام بلکه از صوت ایشان هم محروم شدیم. 69 سال گذاشته شد که دست از رفتارهایمان برداریم که غیبت صغری بود ولی رفتارها تغییر نکرد. 

نماینده ولی فقیه در خوزستان بیان کرد: غیبت و ظهور هر دو به عنوان مقدرات سرنوشت انسان است؛ وقتی رفتار انسان تغییر می‌کند مقدرات انسان هم تغییر می‌کند. یعنی ظهور و غیبت مقدر انسان و تابع «مَا بِأَنْفُسِهِمْ» است که چه مقدار رفتارهای ما مطابق با نعمات خداوندی است.

وی ادامه داد: امام حسن عسکری(ع) فرمودند: «هیچ یک از پدرانم، مانند من، گرفتار شک و تزلزل شیعیان در امر امامت نشده‏‌اند.» امت اسلامی 11 امام را با شهادت از صفحه روزگار برداشت. وقتی برادران یوسف به پدر گفتند که عزیز مصر بنیامین را خواسته است. حضرت یعقوب تا وثیقه‌ای از آنها نگرفت اجازه این کار را نداد. خداوند هم دوازدهمین امام را نگه داشته تا وثیقه‌ای از سوی امت اسلامی پرداخت شود. 

موسوی‌فرد با اشاره به روایات حضرات معصومین(ع) به بیان ویژگی‌های یاران امام زمان(عج) پرداخت و گفت: ویژگی‌هایی که در زیارت جامعه کبیره و دعای عهد بیان شده باید در وجود ما نهادینه شود. ایمان عمیقی که در این ادعیه بیان می‌شود شامل زنان و مردان می‌شود. عقلانیت و بصیرت، انس با قرآن و تحقق آموزه‌های قرآن در وجود یاران، جهاد و ... از دیگر ویژگی‌های امام عصر(عج) است. وقتی که امام، حکومت جهانی را تشکیل می‌دهند از 313 نفر 10، 12 نفر با ایشان همراهی کامل می‌کنند و باقی کم می‌آورند. 

امام جمعه اهواز با اشاره به روایت «متی فرجکم؟ هيهات لا يکون فرجنا حتي تغربلوا ثم تغربلوا ثم تغربلوا » از امام باقر(ع)، گفت: شک نکنید که انقلاب اسلامی بستر حکومت جهانی را فراهم می‌کند و با دست توانمند این سید خراسانی علم را به دست امام عصر خواهیم داد. 

وی گفت: اما آنچه که بسیار مهم است این فرموده امام رضا(ع) است که «أَخْبَرَنَا عَلِيُّ بْنُ اَلْحُسَيْنِ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى اَلْعَطَّارُ بِقُمَّ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ حَسَّانَ اَلرَّازِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ اَلْكُوفِيُّ عَنْ مُعَمَّرِ بْنِ خَلاَّدٍ قَالَ: ذُكِرَ اَلْقَائِمُ عِنْدَ أَبِي اَلْحَسَنِ اَلرِّضَا عَلَيْهِ السَّلاَمُ فَقَالَ أَنْتُمُ اَلْيَوْمَ أَرْخَى بَالاً مِنْكُمْ يَوْمَئِذٍ قَالُوا وَ كَيْفَ قَالَ لَوْ قَدْ خَرَجَ قَائِمُنَا عَلَيْهِ السَّلاَمُ لَمْ يَكُنْ إِلاَّ اَلْعَلَقُ وَ اَلْعَرَقُ وَ اَلنَّوْمُ عَلَى اَلسُّرُوجِ وَ مَا لِبَاسُ اَلْقَائِمِ عَلَيْهِ السَّلاَمُ إِلاَّ اَلْغَلِيظُ وَ مَا طَعَامُهُ إِلاَّ اَلْجَشِبُ.»؛ معمّر بن خلاّد گويد:«نزد امام ابى الحسن الرّضا عليه السّلام از قائم ياد شد پس فرمود: شما امروز آسوده‌تر از آن روز هستيد،عرض كردند:چگونه‌؟فرمود:اگر قائم ما عليه السّلام خروج كند جز خون بسته شده و عرق و بر روى زين‌هاى اسبان خفتن چيزى در كار نخواهد بود و لباس قائم عليه السّلام جز جامۀ خشن و خوراك او جز غذاى ناگوار و نامطبوع نخواهد بود». سختی‌های اکنون تمرینی برای حکومت جهانی امام عصر(ع}) است. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: