کد خبر: 4059061
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۴

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور در حاشیه بازدید از بندر امام خمینی(ره) گفت: رخدادادهایی وضعیت امنیت غذایی جهان را با یک تغییرات اساسی مواجه کرده است و از این رو کشورهای بزرگ به سراغ برنامه‌های ۱۰ ساله برای تأمین امنیت غذایی خود رفته‌اند.

محسن رضاییبه گزارش ایکنا از خوزستان، محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور امروز دوم خرداد در حاشیه بازدید از بندر امام خمینی(ره) اظهار کرد: شرایط تغذیه، امنیت غذایی و تامین محصولات کشاورزی در جهان در شرایطی خاص قرار گرفته و زنگ خطر برای امنیت غذایی، کرونا و شیوع ویروس‌های فراگیر از دو سال پیش به صدا درآمده است.

وی افزود: تغییر اقلیم و گرم شدن زمین نیز دومین هشدار برای تأمین امنیت غذایی بود و جنگ اوکراین نیز سومین هشداری است که چند ماه گذشته به صدا درآمده است.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: این سه رخداد وضعیت امنیت غذایی جهان را با یک تغییرات اساسی مواجه کرده است و از این رو کشورهای بزرگ به سراغ برنامه‌های ۱۰ ساله برای تأمین امنیت غذایی خود رفته‌اند.

رضایی بیان کرد: در ایران در حال تدوین یک برنامه دو ساله هستیم تا در این دو سال ملت ایران از نظر تغذیه در بحث تولید داخلی و واردات کالای اساسی و محصولات کشاورزی هیچ مشکلی نداشته باشد.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین نقاط کشور که در این زمینه بسیار اثرگذار است، بندر امام خمینی(ره) است که ظرفیت بسیار بالایی دارد و در طول سال می‌تواند بیش از ۷۰ میلیون تن صادرات و واردات داشته باشد؛ سال گذشته ۴۸ میلیون تن کالا در این بندر مبادله، تخلیه و بارگیری شده است.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالا وارد بندر امام شده و بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن از بندر خارج شده است. حدود ۳ میلیون تن کالا نیز در انبارها و سیلوهای بندر امام خمینی وجود دارد.

رضایی ادامه داد: در گذشته ذخایر غذایی کشور به صورت سالانه برنامه‌ریزی می‌شد، اما اکنون با توجه به شرایط جهانی، برنامه‌ریزی‌های ما باید حداقل دو ساله شود و در سال‌های آینده نیز به فکر یک برنامه‌ریزی ۱۰ ساله باشیم تا ملت ایران هیچ نگرانی در بحث تأمین غذایی نداشته باشد.

وی در پایان افزود: در طول دو ماه گذشته بیش از ۳ میلیارد دلار کالا خریداری شده است که به تدریج در حال ورود به کشور هستند و برنامه‌ریزی برای ماه‌های آینده نیز در دستور کار است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: