کد خبر: 4067118
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۴

شهدای خوزستانی حادثه ۷ تیر چه کسانی بودند

در حادثه انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در سال 1360، سه تن از نمایندگان مردم خوزستان به نام‌های سيدمحمدجواد شرافت، عليرضا چراغ‌زاده دزفولی و حجت‌الاسلام سيدمحمدكاظم دانش در میان شهدای این حادثه بودند.

شهدای خوزستانی حادثه 7 تیردر شامگاه هفتم تیر سال 1360 آیت‌الله سیدمحمد حسینی بهشتی، رئیس وقت دیوان عالی کشور و بیش از 70 نفر از چهره‌های برجسته سیاسی در جریان انفجار در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در سرچشمه تهران به شهادت رسیدند.

در میان این شهدا، سيدمحمدجواد شرافت، نماینده مردم شوشتر در مجلس شورای اسلامی، عليرضا چراغ‌زاده دزفولی، نماینده رامهرمز و حجت‌الاسلام سيدمحمدكاظم دانش، نماينده مردم شوش و اندیمشک از استان خوزستان در این حادثه به شهادت رسیدند.

پایگاه اطلاع‌رسانی فرهنگ ایثار و شهادت در معرفی این شهدا نوشته است:

شهيد حجت‌الاسلام سيدمحمدكاظم دانش، سال ۱۳۱۸ در دزفول به دنيا آمد و در خانواده‌ای روحانی رشد يافت. وی پس از تحصيلات ابتدایی به قم رفت و برای تبليغ تفكر سرخ شيعی به سراسر كشور سفر كرد و بارها به علت افشاگری‌هايش عليه رژيم پهلوی ممنوع المنبر شد. اين شهيد دو كتاب «سيمای فداكاران» و «غازهای مهاجر» را به تحرير درآورده است. پس از پيروزی انقلاب از سوی مردم شوش و انديمشك به مجلس شورای اسلامی راه يافت و در شامگاه هفتم تيرماه ۱۳۶۰ به فيض شهادت نائل آمد.

شهيد عليرضا چراغ‌زاده دزفولی در سال ۱۳۳۲ در اهواز به دنيا آمد. پدرش درودگری ساده بود. پس از اخذ ليسانس در رشته حسابداری به استخدام شركت نفت درآمد و يك سال بعد استعفا كرد. نخستين مسئوليت او پس از انقلاب، بخشداری هفتگل بود و يك سال بعد در ۲۷ سالگی به‌عنوان اولين نماينده مردم رامهرمز، رامشير و هفتگل به مجلس شورای اسلامی رفت. مقالات فراوانی در زمينه روش مطالعه و برداشت و روش سخنرانی از او در دست است كه يادگار دوران تحصيل و تحقيق اوست.

شهيد سيدمحمد‌جواد شرافت نيز در سال ۱۳۰۶ در شوشتر زاده شد و در خانواده‌ای متدين پرورش يافت. پس از تحصيل به تدريس همت گماشت و به دنبال درگيری و مبارزه با رژيم شاهنشاهی به اهواز تبعيد شد. در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و در پی يک سخنرانی عليه رژيم پهلوی دستگير و به تهران فرستاده شد. او پس از فراغت، وارد دانشگاه شد و با شهيد رجايی، اعتصاب معلمان ايران را برنامه‌ريزی كرد و دوباره تبعيد شد. پس از پيروزی انقلاب اسلامی ابتدا مشاور وزير آموزش و پرورش و عضو هيئت‌رئيسه بنياد فرهنگی البرز و سپس از سوی مردم شوشتر به نمايندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد. دو كتاب «فاطمه(ع)» و «مردگان با ما سخن می‌گويند» نيز از او به يادگار مانده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :