کد خبر: 4088808
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۱

امت اسلامی ایران در حوادث اخیر بار دیگر دشمن را ناامید کرد

امام جمعه اهواز با اشاره به حوادث اخیر در کشور، گفت: از امت اسلامی که در روزهای گذشته در سراسر ایران به میدان آمدند و بار دیگر دشمنان را ناامید کردند تشکر می‌کنم.

حجت الاسلام موسوی فردبه گزارش ایکنا از خوزستان، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدنبی موسوی‌فرد، امام جمعه اهواز امروز ۸ مهر در خطبه‌های نماز جمعه اظهار کرد: خانواده در اسلام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ بنای اصلی رفتارهای اصلی ما در خانواده است. امروزه اگر می‌بینیم کف خیابان‌ها بعضی از جوانان از ارزش‌های دینی فاصله گرفته‌اند این‌ها نشات گرفته از خانواده است. 

وی با اشاره به اینکه هفتمین توصیه مقام معظم رهبری سبک زندگی اسلامی است، گفت: علاوه بر اینکه این بحث پیشینه تاریخی در فرهنگ ما دارد، از طرفی مساله ای نو و جزو مطالبات جدی مقام معظم رهبری است و باید توجه وافر به آن کرد و مراقبت کنیم که پیگیری ما درون منظومه مطالبات رهبری باشد.

وی افزود: سبک زندگی اسلامی لایه‌های گوناگونی دارد؛ اولین سطح آن مقیاس خرد و جزیی است که مربوط به فرد است. سطح دوم که اهمیت بیشتری دارد در مقیاس جامعه و در قبال مطالبه اجتماعی است. بحث تکامل اجتماعی در این سطح دنبال می‌شود. یعنی باید مشاهده کنیم جایگاه سبک زندگی اسلامی در تکامل اجتماعی چیست و عوامل اثرگذار تکامل اجتماعی و تکامل در سبک زندگی چیست؟

امام جمعه اهواز ادامه داد: دنیای غرب و سکولاریسم مسائل بسیاری را پیشروی ما قرار می‌دهد که بعد از مواجه با آن به دنبال حل آن هستیم. امام فرمودند نبض زمان باید در دست حوزه‌های علمیه باشد؛ تا بتواند خوراک این سه مرحله را آماده کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بیان برخی احکام پرداخت و گفت: کارمندانی که در قسمت ربوی بانک کار می‌کنند، حقوقی که می‌گیرند، شغلشان حرام است. کسانی که مهر و امضای افراد یا موسسات را برای خلافکاران جعل می‌کنند، شغلشان حرام است. کار در مراکز فحشا، قمار و مانند این‌ها و آرایشگاه‌ها با علم اینکه می‌دانند این خانم با این وضعیت آرایش در جامعه می‌رود و گناه می‌کند، کارشان حرام است و دلالی گرفتن برای معاملات ربوی و رساندن دو نفر برای اعمال منافی با عفت، از شغل‌های حرام هستند.

موسوی‌فرد ادامه داد: سوره یوسف سوره اهل بیت(ع) است و اگر می‌خواهیم مردم را به مهدویت دعوت کنیم باید آنها را با این سوره آشنا کرد. برادران یوسف به هر دلیلی برادر خود را در چاه انداختند همانطور که امت اسلامی در ابتدا با ائمه رفتار کردند. وجود مقدس امام زمان نیز غایب است و از چهره، صدا و وجود مقدسشان بی بهره هستیم که به خاطر آشکار شدن قدر و قیمت امام است. انسان در خوف قدر امنیت را می داند، انسان بیمار ارزش سلامتی را خوب می‌داند. بیش از هزار سال از غیب امام گذشته و مردم قدر غیبت را می دانند و برای نائب امام جان دادند.

امام جمعه اهواز با اشاره به حوادث اخیر در کشور گفت: در مسائل اخیر، یک مساله فرهنگی به دلیل گفتمان داخلی ضعیف و فضاسازی رسانه‌ای خارجی قوی از یک رویه فرهنگی خارج می‌شود و وارد فاز تسویه حساب‌های سیاسی و امنیتی می‌شود. 

وی تاکید کرد: حادثه‌ای احساسات بر انگیز کلید می‌خورد و از آن طرف با دروغ و شایعه همراه می‌شود، در فضای مجازی ضریب می‌خورد، هشتگ سازی می‌شود و به اعتبار و عمق منفی ماجرا می‌افزاید. فراخوان می‌زنند و با حمایت‌های خارجی به اغتشاش و آشوب ختم می‌شود. این حادثه که به عملیات ترکیبی بدل شده و از یک جنگ شناختی دقیق که بسیار مهمتر از جنگ سخت است، از آمریکا و انگلیس و اقلیم کردستان و اسرائیل و خیلی از کشورهای اروپایی تغذیه حیاتی می‌شود.

نماینده ولی فقیه در خوزستان افزود: در این ماجرا، سه اتفاق در سه سطح می‌افتد؛ ابتدا نخبگان غافل و مدعی فضای ذهنی ماجرا یعنی آنهایی که ادعای اندیشمندی می‌کنند و تفکر  و جریان خاص  در کشور هستند، به جای بحث کارشناشی به فضاسازی می‌پردازند.

وی ادامه داد: در سال ۸۸ مردم می‌رفتند که زندگی راحت را تجربه کنند اما سران فتنه آن روز با اینکه علم داشتند، اتفاقاتی که شاهد هستید را رقم زدند و درخواست تحریم اشد را کردند. همین‌هایی که ادعای دلسوزی مردم را دارند، همین ناجوانمردانانی که الان کف میدان را مدیریت می‌کنند، درحالیکه داروهای موثر به ما نمی‌رسد این‌ها یک جمله در این خصوص نمی‌گویند و زبان باز نمی‌کنند. 

امام جمعه اهواز گفت: پلیس آمریکا در سال بالغ بر هزار زن بی‌گناه را له می‌کند، یک مورد پلیس مجرم شناخته نمی‌شود، اما در ایران اینگونه ضریب می‌خورد. همین اندیشمندانی که ادعای اندیشه دارند با فضاسازی، جوسازی، بیانیه احساسی و توییت‌های جنجالی آتش به پا می‌کنند، وقتی اینها اینگونه ورود می‌کند، طبیعتا باید پیامدش در کف خیابان‌ها و لابه لای ذهنیت عمومی مردم رقم بخورد. 

وی تاکید کرد: لایه دوم سلبریتی‌هایی که به مهره موثر و بازیگر اصلی تبدیل می‌شوند و اینجاست که فلان فوتبالیست و بازیگر و هنرمند که در سایه نظام آبرو پیدا کردند، دارای نقش تعیین‌کننده می‌شود که چه چیزی و چه کسی خوب یا بد است و تعیین می‌کند که دستور روز چیست و اولویت نخست کشور کدام است. 

امام‌جمعه اهواز تاکید کرد: ضلع سوم اوباش و فضای میدانی ماجرا است که در انتظار جرقه و یافتن بهانه ای است، اما واکنش به موقع و متناسب که می‌تواند برای همیشه دشمن را پشیمان کند، امت اسلامی است که هرجا نیاز بود به موقع در میدان بود. مردم ثابت کردند که اگر از زمین و آسمان آتش ببارد و اهل عالم علیه ما قیام کنند ما به اندازه قدمی از مسیری که امامین انقلاب مهیا کردند، عقب نشینی نخواهیم کرد.

وی ادامه داد: روی هم رفته، اینها مگر چه تعداد بودند؟ البته این زنگ خطر است که چه تعداد جوان فریب می‌خورد و اعتماد به رسانه و گفتار ما نمی‌کند که در این لایه نیز باید کار کنیم. به این دلیل از امت اسلامی که در روزهای گذشته در سراسر ایران به میدان آمدند و بار دیگر دشمنان را ناامید کردند تشکر می‌کنم. ممکن است هرکدام از ما اشتباه کنیم، آنها می‌خواستند کشور را به سوریه و یمن دیگری تبدیل کنند اما کور خواندند.

موسوی فرد گفت: در دی و خرداد می‌خواستند فتنه به پا کنند و موفق نشدند. در خوزستان از مردم تشکر می‌کنم و این ثابت کرد که در خوزستان، مردم ولایتمدار اعتقاد به ولایت دارند. اگر مسئولان مانند رئیس جمهور در میدان است، اگر در خوزستان زمینه اشتغال جوانان را فراهم کنیم و مشکلات را برطرف کنیم یقین بدانید هیچ فرقه و گروهی عزم خوزستانی را از بین نمی‌برد. مسئولی که می‌داند نمی‌تواند مشکل را حل کند باید واگذار به غیر کند.

امام جمعه اهواز در پایان عنوان کرد: از دستگاه قضا درخواست داریم برای آنهایی که جرمشان مسلم است، ذره ای کوتاه نیاید، البته برخی از جوانان فریب خورده اند، تاکید می‌کنیم که برخی از آن ها فریب خورده‌اند. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha