جشنواره شعر عربی رضوی به کار خود پایان داد + معرفی برگزیدگان
کد خبر: 4215713
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۰

جشنواره شعر عربی رضوی به کار خود پایان داد + معرفی برگزیدگان

آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی عربی شامگاه 24 اردیبهشت با معرفی برگزیدگان در یادمان دعبل خزاعی شوش برگزار شد.

اختتامیه جشنواره شعر رضویبه گزارش ایکنا از خوزستان، سیدمحمد هاشمی، جانشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی عربی که شامگاه روز گذشته 24 اردیبهشت در یادمان دعبل خزاعی شوش برگزار شد، با اشاره به افزودن بخش‎‌های جدید به جشنواره امام رضا(ع) گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور برگزاری مردمی‌تر و تخصصی‌تر جشنوراه امام رضا(ع) اقداماتی در زمینه افزودن بخش‌های جدید به این جشنواره انجام داد.

وی برگزاری اختتامیه جشنواره بین‌المللی شعر رضوی در جوار یادمان دعبل خزاعی شاعر اهل بیت(ع)، اقدامی ارزشمند دانست و افزود: حضور گسترده مردم در این اختتامیه نشانگر ارادت به اهل بیت(ع) و ادبیات عرب در این دیار است. جشنوراه شعر رضوی عربی به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های جشنواره بین الملی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) سال‌ها است که محلی برای هنرنمایی شاعران عرب زبان از ایران و کشورهای مختلف است.

هاشمی از راه‌اندازی کانون شعر عربی برای نخستین بار در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان خبر داد و گفت: این کانون به محفلی برای شعر فاخر عربی تبدیل خواهد شد.

جانشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: تمام اماکن فرهنگی زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شوش با عنایت ویژه وزیر فرهنگ، امسال تعمیر و تجهیز خواهند شد که با این اقدام، بستر توسعه فعالیت‌های فرهنگی در این شهرستان فراهم می‌شود.

همچنین در این مراسم، فرهاد قائمیان، مدیر بیست ویکمین جشنواره بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) در این آیین گفت: جشنواره‌های شعر رضوی به زبان‌های مختلف فارسی، عربی، آذری و ترکی به صورت بین المللی برگزار می‌شود و شاعران کشورهای مختلف با ارسال آثار خود بر غنای این جشنواره‌ها افزوده‌اند.

قائمیان با اشاره به حضور شاعرانی از کشورهای مختلف در جشنواره شعر عربی رضوی افزود: این جشنواره از نظر کمی و کیفی نسبت به دوره‌های قبل رشد داشته است. رویکرد اصلی بنیاد بین الملی امام رضا(ع)، مردمی سازی جشنواره‌های امام رضا(ع) است.

مدیر بیست ویکمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) اظهار کرد: برگزاری محفل شعر عربی در شهرهای هویزه، دزفول، کارون و بهبهان به عنوان بخش‌های جانبی جشنوراه شعر عربی رضوی با بازخوردهای خوبی همراه شده است. ظرفیت‌های فرهنگی خوزستان بی‌بدیل است. خوزستان علاوه بر جشنواره شعر عربی رضوی می‌تواند میزبان میزبان جشنواره‌های متعدد رضوی در رشته‌ها و بخش‌های مختلف باشد.

مجید منادی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نیز در این آیین با بیان اینکه خوزستان، قدمگاه امام رضا(ع) و باید از این ظرفیت بی‌بدیل بهره برد، گفت: شعر در رگ و ریشه اهالی این استان جریان دارد. جریان شعر امام رضا(ع) در خوزستان به درختی تنومند تبدیل شده است و عطر و بوی رضوی را در کل استان پراکنده است.

وی با بیان اینکه جشنواره شعر عربی رضوی فرصتی برای تبادل فرهنگی میان کشورهای مختلف در بستر شعر است، گفت: بهبود زیرساخت‌های فرهنگی شوش نیاز به نگاه ویژه وزارت فرهنگ دارد. 

همچنین، محسن حویزه، فرماندار شوش در این آیین بر توسعه و بهبود زیرساخت‌های فرهنگی شوش تأکید کرد و گفت: توسعه و ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی این شهرستان نیاز به نگاه ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد. شوش، شهری فرهنگی است و هنرمندان شوش برای فعالیت‌های خود نیازمند پردیس فرهنگی هستند.

وی خاطرنشان کرد: تحقق این مطالبه می‌تواند موجب توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در این شهرستان داشته باشد.

اختتامیه جشنواره شعر رضوی

گفتنی است، ۱۶۷ اثر از شاعران کشورهای مختلف از جمله ایران، سوریه، عراق، لبنان و قطر به دبیرخانه جشنواره شعر عربی رضوی در ۲ بخش شعر فصیح و شعر شعبی ارسال شد که از این تعداد ۱۱ اثر به انتخاب هیأت داوران به عنوان آثار برگزیده این دوره از جشنواری انتخاب شد.

در بخش شعر فصیح؛ مهدی النهیری از عراق رتبه اول، حسن عگله ثجیل از عراق رتبه دوم و سامر احمد محمد از کشور سوریه مقام سوم این جشنواره را کسب کردند.

در بخش شعر شعبی نیز یوسف سعیدی شرهانی از اهواز، نوری جابری زاده از جزیره مینو و علی مذکرپور از خرمشهر به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را به دست آوردند. همچنین عادیان مهدیان اصل، قاسم باوی، جابر منصوری، حسین غزلاوی و شیما نواصری در بخش شعر شعبی با انتخاب هیات داوران به عنوان شایسته تقدیر انتخاب شدند.

انتهای پیام
captcha