کد خبر: 3929991
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۹
سبک زندگی قرآنی/6
حجت‌الاسلام فؤادیان با تأکید بر تشویق افراد خانواده‌ به انفاق و ایثار، گفت: اگر نتوانیم ایثار کنیم، حداقل انفاق کنیم و در اموال خود حقی برای سائل و محروم قرار دهیم. یک خانواده قرآنی هیچ‌وقت نسبت به جامعه خود بی‌تفاوت نیستند و نیازمندان را در نظر دارد.

خانواده قرآنی نسبت به نیازمندان جامعه خود بی‌تفاوت نیست

به گزارش ایکنا از خوزستان، حجت‌الاسلام محمدرضا فؤادیان، کارشناس مرکز تخصصی مهدویت، در برنامه «سبک زندگی قرآنی» از تولیدات بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) دزفول با بیان اینکه زندگی باید بر اساس ایثار استوار باشد، گفت: ایثار بالاتر از انفاق است. وقتی ما از چیزی می‌بخشیم که به دردمان نمی‌خورد، معنایش ایثار نیست. ایثار آن است که چیزی را که خود نیاز داریم به دیگران ببخشیم.

وی ادامه داد: قرآن کریم می‌فرماید: «لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ» (آل‌عمران‏، 92) ما معمولاً اگر بخواهیم چیزی ببخشیم، آنچه را که نمی‌خواهیم می‌بخشیم، اما قرآن کریم در این آیه می‌فرماید: «از آنچه دوست دارید ببخشید.»

فؤادیان با اشاره به سوره انسان «هل أتی» و ترسیم خانواده نمونه قرآنی در این سوره گفت: در روایات داریم که «الْمِسْكِين رَسُولُ اللّهِ» شخص فقیر فرستاده خداست. خداوند می‌فرماید «مَنْ ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا:‌ كيست آن كس كه به [بندگان] خدا وام نيكويى دهد» (بقره‏ 245) خداوند غنی و بی‌نیاز است و گنجینه همه چیز در اختیار اوست. چرا او بنده فقیرش را به ما واگذار کرده است؟ برای آنکه مجاهده مالی کنیم. جهاد فقط با جان نیست، کمک‌های مالی هم جهاد محسوب می‌شود.

این استاد حوزه با تصریح به اینکه اگر قلب ما بند به دارایی‌های ما باشد هیچ‌وقت نمی‌توانیم رشد کنیم، با بیان مثالی گفت: غواص برای اینکه بتواند به عمق آب برود، وزنه‌هایی را به پای خود می‌بندد، وقتی اکتشافات او تمام می‌شود بندها را باز می‌کند و این سبب می‌شود به روی آب برگردد. خداوند متعال به دنبال چنین اتفاقی است. بسته شدن دلمان به دنیا با میل شدید به دنیای فانی مثل وزنه‌هایی است که به خودمان بسته‌ایم که ما را به قعر دنیا کشانده است. ما باید با انفاق این بندها را از خود جدا کنیم. ایثار مرتبه‌ای بالاتر است. به این معنا که آنچه را که خود به آن نیاز داریم به دیگرانی که بیش از ما به آن نیاز دارند، ببخشیم.

وی با اشاره به اینکه گاهی در خانواده‌ها همسران نسبت به انفاق و ایثار همسر خود مخالفت می‌ورزند، گفت: در این صورت همسر توفیق ایثار پیدا نخواهد کرد. خانواده‌ها باید در کنار هم و در سایه هم به این دستورات قرآنی عمل کنند. اگر نتوانیم ایثار کنیم، حداقل انفاق کنیم و در اموال خود حقی برای سائل و محروم قرار دهیم. خانواده‌ها سعی کنند همدیگر را به این امر تشویق کنند. یک خانواده قرآنی هیچ‌وقت نسبت به جامعه خود بی‌تفاوت نیستند و نیازمندان را در نظر دارد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: