کد خبر: 3969322
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶
تفسیر آیات منتخب / ۱۸
حجت‌الاسلام حیدری، هدایت به سمت نور ایمان و تقوی را نتیجه ذکر الهی برای انسان دانست و گفت: این معنا از آیه 43 سوره احزاب به دست می‌آید که نتیجه و علت ذکر و تسبیح مداوم را بیان می‌کند و می‌فرماید: خدا بر شما درود و رحمت می‌فرستد و فرشتگان او هم برای شما تقاضای رحمت می‌کنند و اینها شما را از ظلمت بیرون می‌آورند و به سمت نور، ایمان و تقوی رهنمون می‌شوند.

تفسیربه گزارش ایکنا از خورستان، حجت‌الاسلام رضا حیدری، استاد حوزه علمیه اهواز امروز 15 اردیبهشت در برنامه تفسیر آیات منتخب جزء بیست و دوم قرآن کریم گفت: جزء 22 قرآن کریم دربردارنده سوره احزاب است. سوره احزاب یک سوره مهم است که بحث‌های اجتماعی، سیاسی زیادی در آن وجود دارد و بحث‌های رفتار اجتماعی بانوان در آن مطرح شده است.


بیشتر بخوانید: 

وی اظهار کرد: آیه 41 این سوره می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا»:‌ ای اهل ایمان، زیاد ذکر خدا را بگویید. ذکر گاهی به معنی به زبان آوردن نام خدا است و در معنای عمیق‌تر به معنای به یاد خدا بودن است. پس معنای آیه چنین می‌شود: خدا را فراوان یاد کنید.

حیدری افزود: یاد کردن یک موضوع قلبی است، لذا در آیه 42 به موضوع ذکر زبانی هم اشاره می‌کند: «وَسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَأَصِيلًا»: صبح و شام او را تسبیح بگویید و تنزیه کنید، چون عوامل غفلت در زندگی ما بسیار هستند. شیطان‌ها وسوسه‌های زیادی را در چله کمان می‌گذارند و به سمت ما پرتاب می‌کنند، برای مبارزه با آنها، راهی به جز ذکر کثیر در همه حال نیست. ذکر کثیر به معنی واقعی آن، یعنی توجه با تمام وجود به پروردگار.

این استاد حوزه تصریح کرد:‌ طبیعتاً ذکر، صرفاً به معنی تسبیح به دست گرفتن و بر زبان جاری کردن آن نیست، این کافی نیست. امام صادق(ع) فرمود: هر کس بسیار یاد خدا کند، خدا او را در سایه لطف خود در بهشت برین جای می‌دهد. کسانی که زیاد به یاد خدا هستند، وقتی مالی به دست می‌آورند، وقتی فرزندی به دست می‌آورند، وقتی مقام و جایگاه اجتماعی، عزت یا لذتی، یا حس خشنودی به دست می‌آورند، در همه این احوال به یاد خدا هستند. وقتی دردی، از دست دادن مالی، فرزندی، از دست دادن پست و مقامی هم برای آنها رخ دهد باز به یاد خدا هستند.

وی ادامه داد: آیه 43 سوره احزاب می‌فرماید: «هُوَ الَّذِي يُصَلِّي عَلَيْكُمْ وَمَلَائِكَتُهُ لِيُخْرِجَكُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَكَانَ بِالْمُؤْمِنِينَ رَحِيمًا» این آیه در حقیقت نتیجه و علت ذکر و تسبیح مداوم را بیان می‌کند. می‌فرماید: خدا بر شما درود و رحمت می‌فرستد. فرشتگان او هم برای شما تقاضای رحمت می‌کنند. اینها شما را از ظلمت بیرون می‌آورند و به سمت نور، ایمان و تقوا رهنمون می‌شوند، چرا که خدای متعال نسبت به مؤمنان رحیم و مهربان است. این آیه بشارتی برای مؤمنان است.  

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: