کد خبر: 4028808
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۴

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به شناسایی ۵۷ بیمار مبتلا به اُمیکرون در خوزستان، از پیش بینی غالب شدن این سویه در استان به زودی خبر داد.

افزایش ۸۵ درصدی ابتلا در خوزستان

به گزارش ایکنا از خوزستان، سیدمحمد علوی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا که امروز ۲۵ دی‌ماه در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: مدتی است تبلیغات بلندگوهای مساجد برای اطلاع‌رسانی در خصوص سویه‌های اُمیکرون کمرنگ شده است که امیدواریم مجددا مساجد در این زمینه فعال شوند زیرا می‌توانند نقش خوبی در اطلاع‌رسانی و افزایش سواد سلامت داشته باشد.

وی افزود: ایستگاه‌هایی نیز به منظور آموزش چهره به چهره در ادارت دایر بودند که حدود یک سال است فعالیت این ایستگاه‌ها کمرنگ شده است و باید مجددا این موضوع را در دستور کار قرار دهیم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به روند بیماری گفت: موارد ابتلا به اُمیکرون که به شدت جای دلتا را گرفته، به صورت آسانسوری در دنیا در حال افزایش است؛ در روز گذشته ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار مورد جدید به آمار قبلی افزوده شده است اما افزایش واضحی در مرگ نداشته‌ایم. شاید باید سه چهار هفته بگذرد تا وضعیت موارد بستری و مرگ مشخص شود.

وی تصریح کرد: در دنیا موارد ابتلا ۴۴ درصد و موارد مرگ ۱۱ درصد افزایش یافته است.

علوی با بیان اینکه موارد اُمیکرون در دنیا در حال تبدیل به سوش غالب است، گفت: گرچه تاکنون موج جدیدی در کشور نداشته‌ایم البته روند بیماری نشان می‌دهد به تدریج موج در حال شروع است و یا باید این موج را پهن کنیم یا زمان بخریم.

وی افزود: تاکنون بیش از ۸۰۰ مورد ابتلا به اُمیکرون در ایران گزارش شده است. در خوزستان نیز یک مورد ابتلا به اُمیکرون به ۵۷ مورد رسیده یعنی هر سه چهار روز یک بار موارد ابتلا به این سویه دو برابر شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود به زودی اُمیکرون در ایران و خوزستان سوش غالب شود.

وی گفت: تزریق سه دوز واکسن، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، بیماریابی و ایزوله کردن بیماران و هوشمند کردن مدیریت واکسیناسیون در پیشگیری از ابتلا به بیماری تاثیر دارد.

علوی بیان کرد: بر اساس گزارش هفتگی در استان خوزستان، موارد بیماری ۸۵ درصد، موارد بستری ۹ درصد و موارد مرگ ۱۰۰ درصد افزایش یافته‌اند البته موارد مرگ افزایش زیادی نداشته اما به دلیل اینکه میانگین دو مورد مرگ به چهار مورد رسیده شاهد افزایش صددرصدی بوده‌ایم.

وی از کاهش تعداد واکسن های تزریق شده ابراز نگرانی کرد و گفت: در هفته گذشته نسبت به هفته قبل از آن میزان واکسیناسیون ۱۱ درصد کاهش یافته است. در حال حاضر پوشش نوبت اول واکسیناسیون در خوزستان ۸۳.۶ درصد، نوبت دوم ۶۸.۸ درصد و نوبت سوم ۱۴.۷ درصد است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: البته وضعیت واکسیناسیون در برخی شهرستان‌ها نگران‌کننده است؛ در حال حاضر پوشش نوبت اول واکسیناسیون در شادگان ۶۴ درصد، اندیکا ۶۵ درصد و دشت آزادگان و کارون ۶۸ درصد است. پوشش نوبت دوم واکسیناسیون جمعیت هدف این شهرستان‌ها نیز حدود ۳۰ درصد پایین‌تر و پوشش نوبت سوم واکسیناسیون در این نقاط نیز بسیار پایین است بنابراین حتی با عملیات جبرانی برای افزایش پوشش واکسیناسیون در این شهرستان‌ها نه تنها پوشش افزایش نیافته بلکه کاهشی بوده است.

وی گفت: اندیکا، باوی، حمیدیه، دشت آزادگان، رامشیر، شوش، کارون، کرخه، هویزه، خرمشهر و شادگان پوشش واکسیناسیون خوبی ندارند و سرعت واکسیناسیون نیز در این شهرها کم است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: هر چند هنوز خوزستان در وضعیت نسبتا پایداری قرار دارد اما این وضعیت بسیار شکننده است و باید منتظر موج بعدی کرونا باشیم.  

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: برای حفاظت از جامعه در مقابل اُمیکرون باید پوشش نوبت سوم واکسیناسیون جمعیت هدف به ۸۸ درصد برسد در حالی که اکنون این رقم حدود ۱۷ درصد است. در حال حاضر سرعت تزریق واکسن در خوزستان روزانه ۰.۵ درصد است یعنی بعد از ۱۴۰ روز به این پوشش واکسیناسیون می‌رسیم.

وی افزود: بنابراین باید با رعایت حداقل ۸۵ درصدی پروتکل‌های بهداشتی یا سه برابر کردن سرعت واکسیناسیون، زمان موج را به عقب بیندازیم. البته ایده‌آل این موضوع، افزایش هر دو مورد است.

علوی گفت: میزان گزارش‌های خوداظهاری‌ با بررسی میدانی رعایت پروتکل‌های بهداشتی متفاوت است و برخی شهرها مانند شوش و اندیمشک اختلاف فاحشی در این دو آمار دارند. این در حالی است که بر اساس گزارش‌های واقعی می‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم. اگر قرار است گزارش‌ها واقعی نباشند در برنامه‌ریزی دچار لغزش و اشتباه می‌شویم و به نتیجه نمی‌رسیم.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه همچنان میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خوزستان پایین است، افزود: میزان استفاده از ماسک در خوزستان ۴۸.۵ درصد است که این رقم در مراکز شهرها ۶۳ درصد اما در حاشیه شهرها حدود ۱۵ درصد است. این هفته میزان استفاده از ماسک در خوزستان نسبت به هفته گذشته سه درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی، افزود: متوسط رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مطب‌ها، داروخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها ۸۳ درصد است اما با توجه به تردد بیماران در این مراکز، نباید گول این رقم را بخوریم و باید به صددرصد برسد.

علوی بیان کرد: میزان رعایت واکسیناسیون خدمت‌گیرندگان در برخی شهرها ناامیدکننده است به گونه‌ای که این موضوع در مسجدسلیمان ۲۲ درصد، شادگان ۳۳ درصد، آبادان ۴۴ درصد و بهبهان ۴۶ درصد رعایت می‌شود. این وضعیت در حالی است که کسانی که واکسن تزریق نکرده‌اند نباید اجازه تردد به ادارات داشته باشند.

وی افزود: از طرف دیگر تنها حدود ۴۸ درصد کارمندان هفتکل، ۵۴ درصد کارمندان حمیدیه و ۵۸ درصد کارمندان شادگان واکسن تزریق کرده‌اند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: ۷۰ درصد اساتید و کارکنان حوزه، ۶۰ درصد طلاب، ۷۸ درصد دانشجویان دانشگاه آزاد و ۷۵ درصد دانشجویان دانشگاه‌های دولتی واکسن تزریق کرده‌اند؛ انتظار می‌رود این قشر پس از واکسیناسیون کامل اجازه حضور در کلاس‌ها را داشته باشند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: