کد خبر: 4067696
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۴

پیش ثبت‌نام زیارت اربعین حسینی از فردا آغاز می‌شود

پیش ثبت‌نام متقاضیان زیارت اربعین حسینی 1401 از 10 تا 31 تیرماه از طریق سامانه سماح انجام می‌شود. 

پیش ثبت‌نام زیارت اربعین حسینی از فردا آغاز می‌شود

امين یاقوت، رئيس حج و زیارت خوزستان در گفت‌وگو با ایکنا از خوزستان با اشاره به آغاز پیش ثبت نام متقاضیان اربعین حسینی 1401 اظهار کرد: پیش ثبت نام از متقاضیان زیارت اربعین حسینی از تاریخ 1401/04/10 تا 1401/04/31 از طریق سامانه (سماح) انجام می‌شود. 

وی افزود: در این مرحله صرفاً پیش ثبت نام انجام می‌شود و به منزله ثبت نام قطعی نیست. پیش ثبت نام از متقاضیان هیچگونه تعهدی برای سازمان حج و زیارت مبنی بر اعزام نخواهد داشت و متعاقباً اطلاع رسانی برای ثبت نام قطعی انجام خواهد شد.

یاقوت گفت: چنانچه هرگونه محدودیتی از سوی دولت عراق برای تشرف به زیارت اربعین در نظر گرفته شود، نحوه ثبت نام قطعی متقاضیان از بین افرادی که پیش ثبت نام کرده‌اند تعیین و اعلام خواهد شد.

رئیس حج و زیارت خوزستان بیان کرد: با توجه به اینکه نکات و موارد مهم از طریق شماره تلفن همراه ثبت شده در سامانه اطلاع رسانی خواهد شد، لذا ثبت‌نام کنندگان در ثبت شماره تلفن همراه نهایت دقت را داشته باشند.

وی افزود: طبق مصوبه ستاد مرکزی اربعین تزریق حداقل دو دوز واکسن کرونا از شرایط تشرف است که در زمان ثبت نام قطعی از وزارت بهداشت استعلام صورت می‌پذیرد. بدیهی است از ثبت نام قطعی متقاضیانی که حداقل دو دوز واکسن را تزریق نکرده باشند، جلوگیری می‌شود. لذا از هم اکنون نسبت به تکمیل مراحل واکسیناسیون اقدام شود.

یاقوت در ادامه موارد مورد نیاز ثبت‌نام را عنوان کرد و گفت: داشتن گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ اعزام الزامی است؛ در صورت لزوم نسبت به دریافت گذرنامه جدید اقدام شود.

وی ادامه داد: همچنین طبق نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با توجه به شرایط خاص ایام اربعین، بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام، بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند، بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته، بیماران دارای عوارض و علایم قلبی و عروقی، بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای 250 و بالاتر دارند، بیماران مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند، بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند، بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده، افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیر هستند (بالاخص بیماریهای تنفسی، گوارشی و پوستی)، افرادی که تست کرونا آنها مثبت است تا 5 روز اول تست مثبت در صورت عدم وجود علایم حاد، افرادی که دارای بیماری حاد تبدار هستند تا حداقل 48 تا 72 ساعت پس از قطع تب بدون استفاده از داروهای تب بر، بالاخص بیماری‌های تنفسی و گوارشی و پوستی با انجام معاینه مجدد از تشرف به عتبات عالیات در این ایام منع شده‌اند و تأکید می‌شود که از ثبت‌نام خودداری کنند. 

یاقوت افزود: همچنین زنان باردار، سالمندان بالای 60 سال، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، افراد دارای فشارخون بالای کنترل نشده، افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از 40، افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی و افرادی که بطور مزمن از ترکیبات حاوی سالیسیلات استفاده می‌کنند حتی‌الامکان از تشرف و ثبت‌نام خودداری کنند. 

رئیس حج و زیارت خوزستان تأکید کرد: با توجه به اینکه بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین تشرف به زیارت اربعین حسینی منوط به ثبت نام در سامانه سماح است، لذا از همه مشتاقان می‌خواهیم حداکثر تا پایان تیرماه، در سامانه سماح پیش ثبت نام خود را انجام دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha