کد خبر: 4078621
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰

نقش مؤثر تعزیه در نشر و گسترش تشیع

معاون استاندار خوزستان، تعزیه را یک آئین ایرانی در تاریخ و فرهنگ و نماد تاریخی حضور عزاداری‌های شیعیان در کشور و خوزستان دانست و اضافه کرد: سوگواره «رایت سرخ» می‌تواند از فرهنگ تشیع دفاع کند و فرهنگ ایرانی را گسترش دهد.

عبدالرضا سیفی، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان

به گزارش ایکنا از خوزستان، عبدالرضا سیفی، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان در مراسم رونمایی از دومین پوستر سوگواره منطقه‌ای تعزیه‌خوانی «رایت سرخ» که امروز 25 مردادماه در استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره به برگزاری آئین وصال مادر شهید پرویز پوردل در اهواز که پس از 34 سال شناسایی شد اظهار کرد: چیزی که باعث می‌شود چنین تقدیری از یک مادر شهید صورت گیرد و انگیزه‌ای شود برای اینکه یک سری از جوان برای دفاع از کشور و عاشورا در جبهه‌ها حضور پیدا کنند و به شهادت برسند، همه نشات گرفته از فرهنگ عاشورا و شهادت است.

وی با بیان اینکه اگر این فرهنگ نبود هیچ کدام از این خروجی‌ها به وجود نمی‌آمد و هیچ گاه جوانان ما برای دفاع از حرم اهل‌بیت (ع) به سوریه نمی‌رفتند افزود: همه این‌ها ریشه در فرهنگ عاشورایی و حسینی ما دارد؛ لذا هر گامی که در این مسیر برداریم باعث تقویت این فرهنگ می‌شود.

سیفی تعزیه را یک آئین ایرانی در تاریخ و فرهنگ و نماد تاریخی حضور عزاداری‌های شیعیان در کشور و خوزستان دانست و اضافه کرد: با اجرای این سوگواره هم از آئین و فرهنگ تشیع دفاع می‌کنیم و هم به نوعی فرهنگ ایرانی را گسترش می‌دهیم.

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان از آمادگی استانداری جهت کمک به نشر معارف اهل‌بیت (ع) و عزاداری و تعزیه‌خوانی امام حسین خبر داد و تصریح کرد: در واقع امام حسین (ع) در این راستا کمک می‎‌دهد و ما هم به عنوان خادم افتخار می‌کنیم که در کنار متولیان این امر باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد: سوگواره تعزیه‌خوانی امسال نسبت به سال گذشته با گستردگی و حجم بیشتری هم در استان و هم خارج از استان انعکاس داده شود و شاهد ارتقای روزافزون هنر تعزیه باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha