کد خبر: 4089161
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳

منابع طرح کتاب‌خوان «ماه مهر» معرفی شد

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خوزستان با بیان اینکه 5 اثر در طرح کتاب‌خوان مهر معرفی شده‌اند، گفت: «بچه‌های فلسطین»‏، «چگونه صحبت کنیم تا کودکان گوش کنند و چگونه گوش کنیم تا کودکان صحبت کنند»، «گوی و چوگان (سرگذشت ورزش در ایران)»، «من هلن کلر هستم!» و «مواظبت از مامان‌بزرگ شیطون» عناوین منابع طرح ویژه مهر هستند.

منابع طرح کتاب‌خوان مهر

عباس حسین‌زاده‏، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خوزستان، در گفت‌وگو با ایکنا از اعلام منابع طرح کتاب‌خوان ماه، ویژه مهر ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: این طرح با هدف تبیین منویات مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه، دسترسی همگانی به کتاب و لزوم معرفی کتاب‌های مفید برای پرورش فکری آحاد مختلف مردم جامعه اجرا شده است.

وی با بیان اینکه 5 اثر در طرح کتاب‌خوان مهر معرفی شده‌اند، اظهار کرد: «بچه‌های فلسطین»‏، «چگونه صحبت کنیم تا کودکان گوش کنند و چگونه گوش کنیم تا کودکان صحبت کنند»، «گوی و چوگان (سرگذشت ورزش در ایران)»، «من هلن کلر هستم!» و «مواظبت از مامان‌بزرگ شیطون» عناوین منابع طرح ویژه مهر هستند.

حسین‌زاده گفت: علاقه‌مندان برای آشنایی با این کتاب‌ها به پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مراجعه کنند. 

گفتنی است، «بچه‌های فلسطین» اثر غسّان کنفانی با ترجمه فاطمه باغستانی‏،حاوی ۱۵ داستان کوتاه است که شخصیت اصلی هر کدام یک کودک فلسطینی که قربانی حوادث و رویدادهای سیاسی است، اما با امید برای آینده‌ای بهتر تلاش می‌کند.

«چگونه صحبت کنیم تا کودکان گوش کنند و چگونه گوش کنیم تا کودکان صحبت کنند» اثر ادل فابر و الین مازلیش است. با خواندن این کتاب، والدین در می‌یابند که چقدر از میزان مخرب بودن برخی رفتار و گفتارشان با فرزندان غافل بودند و چه میزان از استمرار رفتار و گفتاری که تأثیرات مثبت و سازنده بر کودک دارند نیز غفلت دارند.

روش‌های جایگزین تنبیه، بهترین و کارامدترین روش‌های تحسین و تشویق، راهکارهای جلب همکاری و مشارکت در کودک و بهره‌گیری از بازی در تربیت، برخی دیگر از این کتاب است.

«گوی و چوگان (سرگذشت ورزش در ایران)» اثر جمال‌الدین اکرمی است. در کتاب «گوی و چوگان» با یک بازیِ ورزشی آشنا می‌شویم که می‌توان آن را به نوعی نیای بازی‌هایی نظیر فوتبال، گُلف و هاکی نامید. این کتاب اطلاعات بسیار خوبی در خصوص سرگذشت ورزش در سرزمین ایران دارد و هرچند برای نوجوانان نوشته شده، به دلیل تصاویر رنگی و جذابی که دارد می‌تواند برای برخی از کودکان نیز جالب باشد. 

«من هلن کلر هستم!» عنوان دیگری از منابع طرح مهر است. این کتاب اثر برد ملستر و ترجمه شبنم حیدری‌پور است. هلن کلر از دو سالگی به علت ابتلا به یک بیماری نادر برای همیشه نابینا و ناشنوا شد. اولش ارتباط برقرار کردن با دیگران برایش بسیار سخت و بی‌نتیجه بود اما بالاخره با کمک معلم خصوصی‌اش، «آن سالیوان» توانست از طریق لمس کردنِ چیزها با جهان خارج ارتباط برقرار کند. خیلی در سراسر دنیا او را می‌شناسند و همت و پشتکارش را تحسین می‌کنند.

کتاب «من هلن کلر هستم» از مجموعه «آدم‌های معمولی دنیا را تغییر می‌دهند» سرگذشت این بانوی موفق را با زبانی ساده و به کمک تصاویری زیبا و جذاب روایت می‌کند.

«مواظبت از مامان‌بزرگ شیطون» پنجمین اثر معرفی شده این طرح است که نویسنده آن جین ریگان و مترجم اثر عطیه‌الحسینی است. کتاب «مواظبت از مامان‌بزرگ شیطون»یک داستان زیبا از تجربه یک روز شاد با یک مامان‌بزرگ است. نویسنده این کتاب، یک روز شاد و به یادماندنی را در کنار یک مادربزرگ بازیگوش و دوست‌داشتنی به تصویر می‌کشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha