کد خبر: 4218411
تاریخ انتشار : ۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۸
استاد حوزه و دانشگاه:

شهید رئیسی نگاه جناحی نداشت

حجت‌الاسلام حیدری گفت: گاهی یک مدیر اقتصادی قوی به‌دلیل اینکه جناح سیاسی او با من یکی نیست کنار گذاشته می‌شود، اما شهید آیت‌الله رئیسی این چنین نگاهی نداشت.

حجت‌الاسلام رضا حیدری، استاد حوزه و دانشگاه

به گزارش ایکنا از خوزستان، حجتالاسلام والمسلمین رضا حیدری، استاد حوزه و دانشگاه در مراسم گرامیداشت شهدای خدمت آیتالله رئیسی و همراهانش که امروز، ششم خردادماه در مسجد ارشاد اهواز برگزار شد، با اشاره به دو مؤلفه جهاد و شهادت گفت: جهاد(جهد) در لغت به معنای کوشش و تلاش است، اما جهاد به معنای هر تلاش و کوششی نیست. هر تلاش و کوشش را جهد میگویند اما جهاد نمیگویند. حتی هر تلاش و کوشش مثبتی را جهاد نمیگویند. جهاد در فرهنگ قرآن و اسلام به تلاشی گفته می‌شود که فرد مجاهد در تقابل با دشمن آن را مصروف میدارد .

وی ادامه داد: در مفهوم قرآن، جهاد معنای موسعی دارد. عرصه نظامی، روشنگری، اقتصادی، سازندگی و تبیین، میدانهای مختلف جهاد در مقابله با دشمنان است. خداوند برای مجاهدان اجر و پاداش عجیبی مقرر کرده است. قرآن، مجاهدان در راه خدا را بزرگ و مأجور داشته است. کسانی این چنین اگر جانشان را در این راه از دست دهند شهید هستند. 

حیدری گفت: شهدای والامقام که رهبر معظم انقلاب تعبیر شهادت‌گونه را درباره آنها به کار بردند، یعنی شهدایی هستند که گویی در میدان جهاد کشته شده‌اند. این شهدا و این خادمان در راه جهاد برای خدمت‌رسانی به مردم جانشان را از دست میدهند به همین دلیل خداوند به آنها اجر و پاداش میدهد.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: در پیام مقام معظم ویژگی‌هایی از جمله سخت‌کوشی، مردم‌مداری، تواضع مقابل مردم، محرومان و کارگران برای رئیس‌جمهور فقید وجود داشت. 

وی با تأکید بر اهمیت انسجام ملی گفت: کشور ما در چند سال اخیر به وحدت و همگرایی ملی بیش از هر زمان دیگری نیاز دارد. عده‌ای، واگرایی ملی و جدا شدن اقشار را می‌پسندند. احساس می‌کنند خروجی صندوق‌های رأی در انتخابات برای آنها مهم‌تر از مشارکت بالای مردم است. از سال 88 پدیده جدیدی را شاهد هستیم. از اسفند 98 که انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد مشارکت حدود 18 درصد، از میانگین 10 دوره قبل کمتر بوده است. این اتفاق باید در انتخابات بعدی جبران می‌شد که در انتخابات ریاست جمهوری هم مشارکت 16 درصد کمتر از میانگین 12 دوره قبل انتخابات ریاست جمهوری بود. در انتخابات 1402 هم شاهد این کاهش بودیم. برای این مسئله باید فکری کرد. نخبگان میدان رسانه و حلقه وصل میان مردم و مسئولان باید برای این قلم بزنند و سخن بگویند.

حیدری با بیان اینکه امیدواریم این مراسم و بزرگداشت‌ها و تشییع پیکرها به انسجام ملی بینجامد و جان شیرین این عزیزان که در راه خدمت شهید شدند این درخت انسجام را آبیاری کند، گفت: قطعاً حاکمیت از یک دست شدن سود نمی‌برد و در درازمدت پایه‌های حاکمیت ما بر دوش مردم استوار است. مردم یعنی توده‌ها و سلیقه‌های مختلف. امام علی(ع) به مالک اشتر فرمود: «با مردم آن سرزمین مدارا کن این مردم یا برادران دینی تو هستند یا با تو در آفرینش یکی هستند.» کنار گذاشتن یک مدیر اقتصادی قوی به‌دلیل اینکه جناح سیاسی او با من یکی نیست حتماً خیانت است. ما همه باید سیاسی باشیم اما سیاسی‌کاری‌ها به کشور آسیب زده است. شهید آیت‌الله رئیسی این چنین نگاهی نداشت.

وی ادامه داد: بسیاری از آیین‌نامه‌ها در کشور به بهانه جهادی بودن میدان‌ها رعایت نمی‌شود. جهادی بودن یک چیز است و رعایت آیین‌نامه‌ها چیز دیگر است. روز دوشنبه صبح تلویزیون جمهوری اسلامی با یکی از مسئولان مصاحبه می‌کند که در پی این اتفاق، تکلیف چیست او پاسخ داد انتخابات باید برگزار شود. مجری پرسید این رئیس‌جمهور برای یک سال رئیس‌جمهور است یا چهار سال، او گفت نمی‌دانم. وقتی حرف از هزینه می‌زنیم یعنی همین. یک ساعت بعد رهبر معظم انقلاب پیام دادند و فرمودند براساس قانون اساسی باید ظرف 50 روز رئیس‌جمهور انتخاب شود. 

انتهای پیام
captcha