کد خبر: 4088015
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۰

۲۲ اثر دفاع مقدس از خوزستان در انتظار ثبت در فهرست آثار ملی

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان با بیان اینکه تاکنون ۴۰ اثر مربوط به دوران دفاع‌مقدس خوزستان، ثبت‌ملی شده‌اند، گفت: ۲۲ اثر دیگر نیز در انتظار ثبت در فهرست آثار ملی هستند.

یادمان دفاع مقدسبه‌ گزارش ایکنا از خوزستان و به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، محمدحسین ارسطوزاده، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان ضمن گرامی‌داشت هفته افتخارآفرین دفاع‌مقدس و نکوداشت هفته گردشگری، گفت: استان خوزستان به لحاظ محل رشادت‌هایی که از فرزندان ایران‌زمین در خودش به یادگار دارد، برای همه هموطنان عزیز مکانی مقدس محسوب می‌شود و در واقع به‌عنوان یک رویدادمکان در ذهن همه نقش بسته است.

وی عنوان کرد: تاکنون ۴۰ اثر مربوط به دوران دفاع‌مقدس خوزستان، ثبت‌ملی شده‌اند که نقطه به نقطه این اماکن، تداعی‌کننده افتخارآفرینی، ایثارگری و شهادت‌طلبی سربازان و رزمندگان این مرز و بوم از سراسر کشور است که از همین‌رو، مردم استان خوزستان، خود را میراث‌دار این رشادت‌ها، سلحشوری‌ها و دفاع از مواریث و کیان کشور می‌دانند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان بیان کرد: علاوه بر ۴۰ اثری که در حوزه دفاع‌مقدس در خوزستان ثبت‌ملی شده، ۲۲ اثر دیگر نیز در این حوزه شناسایی و برای آن‌ها پرونده تشکیل شده است که در صورت ثبت این تعداد، در مجموع ۶۲ اثر ثبت‌ملی در حوزه دفاع‌مقدس خواهیم داشت که بیانگر گوشه‌ای از مقاومت سلحشوران در خطه جنوب خواهد بود.

ارسطوزاده اضافه کرد: این آثار شامل یادمان‌ها، محل شهادت و رویدادمکان‌هایی از جمله، مراکز تصمیم‌گیری، مراکز فرماندهی، بیمارستان‌های صحرایی و مکان عملیات‌ها هستند.

وی خاطرنشان کرد: از آن‌جا که خوزستان از دیرباز استانی مرزی محسوب شده است، این استان همواره در کنار استان‌های هم‌مرز در نواحی جنوبی کشور، شاهد رشادت‌های مردم خطه جنوب در دفاع از کیان کشور بوده؛ تا جایی که امروزه موضوع گردشگری جنگ و مقاومت در آن مطرح شده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی خوزستان گفت: در میان سلسله رویدادهای مقاومت که در طول تاریخ در منطقه شکل گرفته، هشت سال دفاع‌مقدس نگین برجسته این دوران مقاومت بوده است و به نوعی تداوم این روحیه سلحشوری و دفاع از مرز و بوم تا به امروز را نشان می‌دهد.

ارسطوزاده در پایان اظهار کرد: وظیفه ما به‌عنوان متولیان فرهنگی جامعه ایجاب می‌کند که نشانه‌های این مقاومت‌ها را در قالب یادمان‌های هشت سال دفاع‌مقدس، برای نسل امروز شناسایی، ثبت و معرفی و آن‌ها را برای نسل‌های آتی نگهداری و حفظ کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha