اندیشیدن را باید به نسل جدید آموخت
کد خبر: 4214169
تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۸
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان:

اندیشیدن را باید به نسل جدید آموخت

حجت‌الاسلام والمسلمین آیت عادلی‌نژاد با بیان اینکه اندیشه را می‌توان از دیگر طرق به دست آورد، اما اندیشیدن را باید به نسل جدید آموزش داد، گفت: اگر شهید مطهری به‌عنوان یک معلم اسوه شناخته شده به این دلیل است که در کنار داده‌های علمی، منش و سبک رفتاری را نیز به آن‌ها آموزش داد.

حجت‌الاسلام و المسلمین آیت عادلی‌نژاد، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستانبه گزارش ایکنا از خوزستان، حجت‌الاسلام و المسلمین آیت عادلی‌نژاد، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان در آیین بزرگداشت دهه سرآمدی آموزش که امروز، ۱۷ اردیبهشت‌ماه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد، با بیان اینکه معلم در هر برهه‌ای به ویژگی‌هایی نیاز دارد تا معلم تراز باشد، گفت: شهید مطهری به‌عنوان نماد معلمان جامعه است؛ ایشان اهل تفکر بود و با دانشجویان از این حوزه وارد می‌شد و این ویژگی شهید مطهری را از سایرین متمایز و ممتاز کرد.

وی ادامه داد: در دنیای ارتباطات امروز، دانشجویان می‌توانند داده‌های علمی را از طرق مختلف به‌دست آورند و گاهی شاید از نظر علمی آموزشی جلوتر باشند، اما مزیت دانشگاه، حضور فیزیکی و ارتباط مستقیم معلم با دانشجو است و این را در فضای مجازی نمی‌توان به‌دست آورد. بنابراین، زمینه برای گفت‌وگو به‌عنوان شاخصه دوم و تفکر به‌عنوان شاخصه اول، فراهم می‌شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان ادامه داد: براساس پرونده‌هایی که گاهی اوقات در مراکز تصمیم‌گیری از جمله مراکز مشاوره و کمیته انضباطی می‌آیند، این نسلی که امروز مسئولیت آن در اختیار ماست نیازمند حمایت ویژه است. گاهی کار و توجه کوچک ما، برای یک دانشجو اتفاق بزرگی رقم می‌زند.

عادلی‌نژاد یادآور شد: سنت قدیمی نظام آموزشی سنت شاگردپروری بوده است و در دنیای امروز متأثر از مناسبات جهانی که بسیاری از سنت‌های گذشته به چالش کشیده شده است و شاید مرجعیت خود را از دست داده‌اند باید از سنت شاگردپروری مراقبت کنیم. اگر شهید مطهری به‌عنوان یک معلم اسوه شناخته شده است به این دلیل بوده که با دانشجویان خود زندگی کرد و صرفاً آموزش را منتقل نکرده است بلکه در کنار داده‌های علمی، منش و سبک رفتاری نیز به آن‌ها آموزش داده است.

وی تأکید کرد: این جمله از شهید مطهری که گفته است «معلم من آن کسی است که به من اندیشیدن را بیاموزد و نه اندیشه‌ها را» نشان می‌دهد که اندیشه را می‌توان از دیگر طرق به‌دست آورد، اما اندیشیدن را باید به نسل جدید آموزش داد و هیچ مرجعی بهتر، امین‌تر و مهربانانه‌تر از معلم و دانشگاه نمی‌تواند آموزش دهد.

انتهای پیام
captcha