کد خبر: 4225937
تاریخ انتشار : ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۰۷:۳۱
حجت‌الاسلام شعیبی تأکید کرد؛

ضرورت تولید محتوای دینی و اعتقادی برای کودکان و نوجوانان

یک نویسنده کودک و نوجوان با بیان اینکه ما برای ارتباط با قشر کودک و نوجوان نیازمند محتوای مناسب هستیم، گفت: طی سال‌ها فعالیت در مدارس و مساجد متوجه شدیم در زمینه محتوای دینی و به‌ویژه اعتقادی برای کودک و نوجوان، دستمان خالی است.

حجت الاسلام شعیبی

به گزارش ایکنا از خوزستان، حجت‌الاسلام علی شعیبی، نویسنده کودک و نوجوان در نشست «رواق هنر» با موضوع بررسی آثار ادبیات کودکان و نوجوانان که روز گذشته، 19 تیرماه در اهواز برگزار شد، با اشاره به ارتباط خود با کودکان و نوجوانان در مساجد گفت: صرف ارتباط با این قشر کافی نیست، ما نیازمند محتوای مناسب هستیم. طی سال‌ها فعالیت در مدارس و مساجد متوجه شدیم دستمان در زمینه محتوای دینی و به‌ویژه اعتقادی برای کودک و نوجوان، خالی است. این ارتباط باعث شد که به فکر تدوین محتوای مناسب، جامع و تدوین شده بیفتیم.

وی اظهار کرد: ما کتاب‌های عالی در این زمینه داریم، اما مناسب نوجوانان نبود؛ این آثار حتی برای مربیانی که تحصیلات حوزوی نداشتند، به آسانی قابل فهم نبود، از این‌رو باید این محتوای سخت را بفهمیم و به مخاطب نوجوان انتقال دهیم.

شعیبی با اشاره به استقبال عموم مردم از کتاب «اصول دین نوجوان» گفت: زبان ساده و همه‌فهم این کتاب باعث شد بدون حمایت رسانه به 10 بار چاپ برسد و پس از آن «اصول دین نوجوان 2» را نیز نوشتم.

این نویسنده کودک و نوجوان افزود: سعی کردیم مطالب این کتاب‌ها، کوتاه، مفید و دسته‌بندی شده باشد. در بحث مهدویت نیز متوجه شدم ابهامات زیادی در این زمینه وجود دارد، از این‌رو کتاب «پرسش و پاسخ مهدوی» را نوشتم. یا در هیئت‌ها می‌دیدم که نوجوانان در این فضا بیکار هستند، از این‌رو کتاب «مقتل حسینی نوجوان» را نوشتم که طی 10 روز سه بار به چاپ رسید. مردم به دنبال چنین محتوایی هستند. 

شعیبی ادامه داد: کتاب «یک آدم بیست» هم که اخیراً منتشر شده است، دغدغه‌اش از کف مدارس پیدا شد. ما در این کتاب به‌منظور معرفی یک الگو برای نوجوانان است به شخصیت پیامبر اکرم(ص) پرداختیم که برگزیده جشنواره رشد شد.

وی در پایان گفت: اگر پیچیدگی زبان را کم کنیم، مخاطب ارتباط برقرار می‌کند. اگر سخت حرف بزنیم، مخاطب خسته می‌شود. سادگی سخن خیلی اهمیت دارد.

در ادامه این نشست، محمد بخشی، مسئول کتاب‌شهر ایران به معرفی این کتابفروشی پرداخت و بیان کرد: دغدغه ما این است که در کنار هم به رشد برسیم. 

وی گفت: کتاب‌شهر با رویکرد یک کتابفروشی با تقریبا 10 هزار عنوان و کافه کتاب، فضایی برای رویدادهای فرهنگی با محوریت کتاب است. کاری که از دست ما برآمده است این است که جلسات اندیشه‌محور و جلسات کتاب را برگزار کنیم.

انتهای پیام
captcha