کد خبر: 3915798
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۴
رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان به منظور اجرای تعزیه‌های فاخر گروه‌های خوزستانی در ماه محرم، پیشنهاد داد: امکان اجرای تعزیه در ایام تعزیت حسینی با حفظ پروتکل‌های بهداشتی، با همراهی مسئولان شهرستانی به منظور ایجاد میدان‌گاه‌های تعزیه در فضای باز شهری وجود دارد.

یاقوت پور

محمد یاقوت پور، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان در گفت‌وگو با ایکنا از خوزستان با اشاره به نزدیک شدن به آغاز ماه عزاداری امام حسین(ع)، اظهار کرد: حدود ده روز تا فرارسیدن ایام محرم و برپایی بیرق حسینی زمان باقی است و قطعا به این مهم اعتقاد کامل داریم که از میان سنت‌های نمایشی ایرانی، شاید هیچ‌یک به اندازه آیین‌های اجرایی تعزیه نتوانسته است پیشینه ایرانی ـ اسطوره‌ای را به باورهای دینی پیوند زند. تعزیه از دیرباز از مهم‌ترین موضوعات مورد بحث در حوزه علوم اجتماعی و انسانی در ایران بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به ایام محرم و با توجه به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در تأکید بر حفظ پروتکل‌های بهداشتی در برگزاری مراسم عزاداری و با توجه به اینکه در دیدگاه دین اسلام، عزاداری و سوگواری اهل بیت(ع) می‌تواند در قالب‌ها، فرم‌ها و ابزاری که در میان ملل و اقوام مختلف مرسوم بوده، محقق شود و به شیوه‌های گوناگون از جمله تعزیه تجلی یابد، انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با ایجاد کانون تخصصی نمایش‌های آیینی و تعزیه با حضور متخصصان کاربلدِ این امر می‌تواند با مشارکت گروه‌های تعزیه اجراهای فاخری را در همه شهرستان‌های استان در ایام محرم و صفر اجرا کند.

یاقوت‌پور ادامه داد: پیشنهاد ما این است که فرمانداران و شهرداران شهرهای استان در حمایت از اجرای تعزیه و با حفظ فاصله اجتماعی، میدان‌گاه‌هایی را در فضاهای باز شهری برای برپایی تعزیت حسینی در قالب اجرای تعزیه ایجاد کنند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان، گفت: از دیرباز تعزیه از جمله آیین‌های جداناپذیر از عزاداری‌های مردم خوزستان بوده و همواره مطالبه برپایی آن را داشته‌اند؛ از سوی دیگر تعزیه یک رسانه مهم و تأثیرگذار است و می‌تواند فلسفه قیام اباعبدالله‌الحسین(ع) را در قالب هنر، پیام‌رسانی کند. چراکه هر ایده و طرحی که در قالب هنر مطرح شود، ماندگاری و تأثیر بیشتری خواهد داشت.

وی بیان کرد: به دلیل اینکه انجمن هنرهای نمایشی استان و کانون تعزیه خوزستان، هرساله با استفاده از نسخ معتبر، تعزیه‌های بزرگ و فاخری را اجرا می‌کند، از استانداری خوزستان می‌خواهیم تا دستور داده و با تشکیل کارگروه‌های اجرایی در راستای همکاری مدیران و مسولان شهرستانها با ایجاد میدان‌گاه‌هایی در تسهیل شرایط اجرای تعزیه‌ها در فضای باز، با مدیریت رعایت فاصله‌گذاری جهت حضور و مشارکت عزاداران حسینی همکاری داشته باشند تا در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در حفظ ضوابط ستاد کرونا بتوان تعزیه‌های استان را در این ایام برای عزاداران حسینی اجرا کرد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: