کد خبر: 3998131
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
ذکر / 3
در نماز و به ویژه در سوره حمد، رابطه‌ها و مناسبت‌های مهمی بین ما و خدا روشن می‌شود، فهمیدن این مناسبت‌ها بعدها در معادله‌های سخت و پیچیده زندگی مهم است، یعنی برای حل آن مسائل باید آن رابطه‌ها را خیلی خوب یاد گرفته باشیم.

نماز به چه درد ما می‌خورد

به گزارش ایکنا از خوزستان، در نماز، رمزگشایی‌های مهمی برای انسان در ارتباطش با خالق هستی رخ می‌دهد. این رمز گشایی‌ها از طریق کلمات مهمی که در نماز ادا می‌کنیم، اتفاق می‌افتد. آنچه در نماز در سوره‌ حمد و سایر ذکرها به زبان می‌آوریم، عبارت‌های کلیدی برای زدودن ابهام از چهره این جهان و ارتباط با خالق آن است.

به گفته یکی از مفسران، خدای متعال در این سوره و از زبان ما، نگاهی را که باید به حضرت پروردگار داشته باشیم، نمایان کرده است و به عبارتی این سوره بیان رابطه انسان با خدای متعال و تنظیم اصول این رابطه است(همگام با وحی، ج 1).

در نماز و به ویژه در سوره حمد، رابطه‌ها و مناسبت‌های مهمی بین ما و خدا روشن می‌شود، فهمیدن این مناسبت‌ها بعدها در معادله‌های سخت و پیچیده زندگی مهم است، یعنی برای حل آن مسائل باید آن رابطه‌ها را خیلی خوب یاد گرفته باشیم. شاید این مثال، در فهم، اهمیت نماز در زندگی کمکمان کند؛ ما جدول ضرب را در دوره ابتدایی یاد می‌گیریم و آن‌قدر می‌نویسیم و تکرار می‌کنیم که بعد از مدتی بدون نیاز به تفکر می‌توانیم حاصل ضرب اعداد را بگوییم. این باعث می‌شود برای حل مسائل سخت و معادلات ‌دشوار در کلاس‌های بالاتر بتوانیم به راحتی از آن استفاده کنیم.

در نماز هم ما اصل‌های مهم و حیاتی این جهان را یاد می‌گیریم و مرور می‌کنیم تا بعدها بتوانیم با اتکای به آنها راه برون‌رفت از مسائل را پیدا کنیم. در اینجا اصل‌های مهمی که در سوره حمد یاد می‌گیریم مرور می‌کنیم: «الحمدلله رب العالمین»: تو رب داری، کسی هست که برای مسیری که در این جهان طی می‌کنی‌ و برای پرورش تو برنامه دارد. «الرحمن الرحیم»: پرورش او از روی مهر و دوستی توست. «مالک یوم الدین»: او صاحب روزی است که در آن سرنوشت تو معلوم می‌شود. «ایاک نعبد و ایاک نستعین»: ای خدایی که صاحب منی، پرورش من به عهده توست و پرورشت از روی مهر و محبت است و صاحب روز سرنوشت من هستی، من تنها فرمان تو را می‌برم و برای آنکه عبد و فرمانبرت باشم از تو یاری می‌خواهم. «اهدنا الصراط المستقیم»: ما باری به هر جهت نیستیم ما به سمتی می‌رویم و استوارترین راه را می‌جوییم. «صراط الذین انعمت علیهم غیر الغمضوب علیهم و الضالین»: ما الگو داریم و نمی‌خواهیم از افرادی باشیم که مورد خشم تو هستند یا راه را گم کرده‌‌اند.

آنچه در این سوره بر زبان می‌آوریم، اگر از حد زبان فراتر برود و رسم زندگی ما بشود، می‌تواند ما را از رهایی و تنهایی در این جهان در آورد و کلید راه‌گشای بسیاری از مسائل ما باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: