نیک و بد اعمال به چگونگی سیره و نیت بستگی دارد
کد خبر: 4215417
تاریخ انتشار : ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۷
شرح دعای مکارم‌الاخلاق/ ۱۹

نیک و بد اعمال به چگونگی سیره و نیت بستگی دارد

متأسفانه شنیده‌ایم که هنگام نهی از منکر، طرف مقابل گفته نباید به ظاهر توجه کرد بلکه دل باید پاک باشد، که بسیار اشتباه است زیرا خرابی ظاهر نشان از خرابی درون است. روایات برتری نیت از عمل، تبیین‌کننده این واقعیت است که اعمال ظاهری انسان منبعث از نیت و سیره برون هم ناشی از سیره درون است و نیک و بد اعمال به چگونگی سیره و نیت بستگی دارد.

نیک و بد اعمال به چگونگی سیره و نیت بستگی دارد

به گزارش ایکنا از خوزستان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن انصاری، مدیر مدرسه علمیه آیت‌الله‌العظمی آقا شیخ محمدجعفر انصاری(ره) اهواز در سلسله جلساتی به شرح دعای مکارم‌الاخلاق امام سجاد(ع) پرداخته است. جلسه نوزدهم این شرح از دعا تقدیم مخاطبان می‌شود.

بسم‌الله الرحمن الرحیم 

امام سجاد(ع) به پیشگاه الهی عرض می‌کند: «وَ حُسنِ السّیرَه». امام(ع) در ادامه فراز قبلی درخواست می‌نماید: بارالها توفیق روش و رفتار نیک در جمیع شئون زندگی را به من عطا فرما. کلمه «سیره» در لغت عرب به معنای سنّت و طریق است لذا گفته می‌شود: «سیرَهُ الرَجُلِ کَیفِیّهُ سُلُوکِهِ بَینَ النّاسِ؛ یعنی سیره و روش آدمی چگونگی رفتارش بین مردم است.»

امیرالمؤمنین علی(ع) می‌فرماید: سیره برون دلیل سیره درون است. اگر سیره و باطن انسانی پاک و منزه باشد رفتار او هم قطعاً خوب و ظاهری آراسته خواهد بود زیرا ناپاکی درون روزی در رفتار ظاهری شخص نمایان خواهد شد.

متأسفانه بعضاً شنیده‌ایم که هنگام نهی از منکر، طرف مقابل گفته بابا ول کن ظاهر را، دلت باید پاک باشد، که بسیار اشتباه است زیرا خرابی ظاهر نشان از خرابی درون است. روایات برتری نیت از عمل، تبیین کننده این واقعیت است که اعمال ظاهری انسان منبعث از نیت و سیره برون هم ناشی از سیره درون است و نیک و بد اعمال به چگونگی سیره و نیت بستگی دارد.

امیرالمؤمنین علی(ع) می‌فرماید: «مَن حَسُنَت سَریرَتُهُ، حَسُنُت عَلانِیّتُهُ؛ کسی که درونش خوب باشد بیرونش هم خوب خواهد بود.» (غررالحکم)

آراستگی در ظاهر و باطن مکمل اخلاق هستند. به قول شاعر فیض نکویی:
دل  اگر  پاک  بوَد جلوه گرِ  نور خداست
سینه‌ی پاک‌دلان آینه‌ی دوست نماست

آراستگی باطن که به روح و روان آدمی مربوط می‌شود جنبه‌های مختلفی دارد طبق آنچه که در قرآن آمده است ایمان سرآمد همه آراستگی‌های باطنی است، یعنی ایمان، مایه زینت و آراستگی روح آدمی است. در قرآن می‌خوانیم: «حَبَّبَ اِلَیکُمُ الایمانَ وَ زیَّنَهُ فی.»(حجرات آیه 7)

امام هادی(ع) می‌فرماید: از کار نیک بهتر، عاملِ نیک است و از سخن خوب، بهتر گوینده آن سخن است و از علم بالاتر عالمی است که علم را در بر دارد و بدتر از شرّ کسی است که شرّ را ایجاد می کند.(بجارالانوار ج ۷۵)
برادران و خواهران عزیز برای همدیگر دعا نماییم و عاقبت‌بخیری را از درگاه ایزد منان مسئلت نماییم.

لذا بر خود لازم می‌دانم که به بعضی از شرائط دعا اشاره نمایم: پاکدلی(تهی کردن دل از کینه و صفات رذیله)، صدقه دادن، صلوات، حضور قلب، رقت قلب، تضرع و گریه، نام بردن حاجات و الحاح( اصرار در درگاه الهی). 

پیامبر اکرم(ص) فرمودند: خدا دعای اصرارکننده را دوست دارد.

التماس دعا

اللهم وفقنی لصالح الاعمال

خدایا توفیق عمل صالح به ما عطا فرما

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

انتهای پیام
captcha