کد خبر: 4086808
تاریخ انتشار: ۳۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۹
مؤسسات قرآنی و چالش جذب مخاطب / ۷

روش‌ آموزش مؤسسات قرآنی طبق نیاز مخاطب امروز تعریف شود

اهمیت به نیاز و دغدغه‌های مخاطب کنونی و برنامه‌ریزی طبق آن از عوامل مهم در جذب مخاطب به مؤسسات قرآنی است، از سوی دیگر مؤسسات برای موفقیت در این مسیر نیازمند حمایت یک مجموعه وسیع‌تر و توانمندتر هستند که راه ارتباط آنها را با مخاطب هموار کند.

مؤسسات قرآنی

برخی از راهبردها و راهکارها برای جذب مخاطب باید از سوی خود مؤسسات قرآن کریم دنبال شود؛ اهمیت قائل شدن به نیازها و دغدغه مخاطب کنونی، ایجاد فضای گفت‌وگوی در حین آموزش، بهره‎‌گیری از مربیان علاقه‌مند با ایده‌های خلاقانه و تلاش برای ایجاد فضایی جذاب برای مخاطب از جمله این راهبردها و راهکارها است. به اعتقاد برخی از مدیران برخی از گام‌هایی که مؤسسات برای ارتباط با مخاطب و جذب او باید بردارند، نیاز به حمایت یک مجموعه وسیع‌تر و توانمندتر دارد و این اتفاق خوب در برخی شهرهای استان به همت گروه‌های قرآنی رقم خورده است.

به اعتقاد فاطمه مکوندی، مدیر مؤسسه قرآنی «حجت خاتم» ماهشهر، شورای هماهنگی جلسات قرآن در ماهشهر نقش مهمی در حمایت از مؤسسات شهرستان و پیشبرد برنامه‌های آن‌‎ها از طریق ایجاد فضایی برای تعامل با مخاطب در مساجد باز کرده است. متن زیر گفت‌وگوی ایکنای خوزستان، با این مدرس و مدیر مؤسسه قرآنی است.

ایکنا ـ در جذب مخاطب نسل جدید چه نکاتی باید مورد توجه مؤسسات قرآنی باشد؟

در ارتباط با نسل جدید، توجه به فضای مؤسسه، بهره گیری از برنامه‌های متنوع هنری و مربیان اهمیت فراوانی دارد. فضای مناسب و جذاب یکی از عوامل مهم در جذب مخاطب جوان و نوجوان است. باید بدانیم فضا خیلی مهم است و لازم است تنوعی از نظر دکور داشته باشد. 

برگزاری گفتمان‌های مناسب جوانان در فضاهای عمومی مثل پارک‌ها، برگزاری اردوهای درون‌شهری و استانی بسیار می‌تواند مثمرثمر باشد. اگر چنین برنامه‌هایی با حضور کارشناسان باتجربه برگزار شود به نحوی که بتوانند مباحث دوطرفه بین خود و مخاطب شکل بدهند گام مهمی در جذب مخاطب برداشته‌ایم. حتماً در قدم اول لازم است شنونده صحبت جوانان باشیم. ایده‌ها و نظرات آن‌ها را بشنویم و از درِ برنامه‌های آن‌ها وارد شویم. در غیر این صورت برگزاری کلاس‌های تجوید و روخوانی صرف استقبال آن چنانی نخواهد داشت. حتماً نیاز است در کنار آن برنامه‌هایی به تناسب علاقه قرآن‌آموزان مانند شب شعر، سایر برنامه‌های هنری، آموزشی و حتی کلاس‌های ورزشی برگزار شود. ممکن است بعضی از آن‌ها در حوزه شعر، نویسندگی یا قصه‌گویی، مستعد باشند. از آن‌ها بخواهیم ایده‌های خود را بدهند و بر اساس این ایده برنامه‌هایی برگزار کنیم.

در قالب اردوها، برنامه‌ها را پیش ببریم. کم کم با ظرفیت و علایق بچه‌ها آشنا می‌شویم. مربیان در چنین فضایی نقش مهمی دارند. ممکن است ما در دوره خود فعالیت‌های خوبی برگزار کرده باشیم، اما در دوره کنونی نیاز است از مربیان جدید با ایده‌های جدید استفاده کنیم. این باعث می‌شود که جوانان جذب این فضا شوند. از خودِ جوانان بپرسیم که نیازهای آن‌ها چیست. این طور نباشد که برای آن‌ها طبق برنامه‌ریزی خودمان، فعالیت تعریف کنیم. بر اساس نیازهای آن‌ها جلو برویم.

فاطمه مکوندی

ایکنا ـ مؤسسات قرآنی برای موفقیت در این زمینه به چه پشتوانه‌هایی نیاز دارند؟

در ماهشهر، نقش شورای هماهنگی جلسات قرآن ماهشهر در حمایت از مؤسسات قرآنی بسیار موثر بوده است، به نحوی که مؤسسات قرآنی شهرستان فعالیت خود را زیر نظر این شورا تعریف کرده‌اند.

شورای هماهنگی جلسات قرآن ماهشهر با کمیته‌های متعدد برای جلسات قرآن مساجد برنامه ریزی و از آنها حمایت می‌کند و ارتباط ما با این شورا  باعث شده است که راه تعامل مؤسسه با مساجد باز شود. هر مسجد یک رابط در شورای هماهنگی جلسات قرآن ماهشهر دارد و این ارتباط دوطرفه باعث می‌شود بتوانیم برنامه‌های خود را در مساجد نیز برگزار کنیم.

ما به عنوان یک مؤسسه به تنهایی نمی‌توانیم اردو برگزار کنیم، چون این کارها هزینه‌بر است اما می‌توانیم از ظرفیت شورای جلسات قرآن که کمیته‌ای مجزا برای این برنامه دارد، استفاده بکنیم. طرح‌های زیادی در شهرستان وجود دارد که تنها با حمایت این شورا توانسته‌ایم از عهده آن‌ها برآییم. این قبیل فضاهای و فعالیت‌های گروهی کارهای ما را جلو برده است. بنابراین بسیاری از طرح‌های خود را در دل فعالیت شورای قرآنی شهرستان تعریف کردیم.

ارتباط با مساجد باعث شده است که بتوانیم بچه‌های مستعد را شناسایی کنیم و برای بالابردن سطح آن‌ها برنامه تعریف کنیم. بنابراین شورا راه تعامل ما را با مساجد باز کرده است. برای مثال یکی از برنامه‌هایی که به کمک این ظرفیت توانسته‌ایم تعریف کنیم برگزاری محافل انس با قرآن ویژه بانوان است که هر ماه در یک مسجد برگزار می‌شود. دلیل اینکه ما هر ماه در یک مسجد برنامه اجرا می‌کنیم این است که بچه‌های مستعد هر مسجد را شناسایی کنیم و با دعوت آنها در این محافل به آنها برای ارتقای مهارت خود انگیزه ببخشیم. 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha